Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları

Tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurumlar ile sektörle ilgili tedarikçiler, 'HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları'nda bir araya gelecek.

yapi.com.tr

Fuarlar

HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Şubat 2015
BİTİŞ TARİHİ: 7 Şubat 2015
YER: İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

All Fuarcılık

DESTEKLEYENLER:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye, Lord Vakfı, Europa Nostra, Dünya Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS, Dünya Müzeler Konseyi ICOM, Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), Yıldız Teknik Üniversitesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü

WEB ADRESİ:

expoheritage.com

+ Ajandama Ekle

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun destekleriyle düzenlenen organizasyonda, Türkiye’de ‘kültürel miras’ eğitimi-yönetimi, belgelemede yeni yöntemler, sergilemede ve teşhirde yeni araçlar, arkeolojide yeni teknikler, konservasyon ve restorasyon teknikleri, yeni uygulamalar ve müzecilik teknolojileri gibi ana başlıklar yer alıyor. HERITAGE 2015’te konferansların yanısıra film gösterimleri, müzik etkinlikleri ve İstanbul’un gizli kalmış mekanlarına yapılacak geziler gibi birçok aktivite de olacak.

Türkiye’den ve dünyadan önemli isimler HERITAGE 2015’te

HERITAGE 2015’te Türkiye’den ve dünyadan müzecilik, restorasyon ve arkeoloji çevrelerinin önemli isimleri konuk edilecek. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi- ICOMOS Yöresel Mimarlık Komitesi Başkanı mimar Gisle Jakhelln, ICOMOS Kanada Başkanı Dinu Bumbaru, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ‘Yılın En İyi Müzesi’ ödüllü Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan, sahneograf/mimar Boris Micka, Kanada-Lord Vakfı’ndan Maria Piacente, Tamschick Media+Space’in CEO’su Mark Tamschick ve Atelier Brückner’in kreatif yönetmeni Prof. Dr. Uwe Brückner, Atina’dan Pire Sualtı Antik Çağlar Müzesi çalışmaları ile gündeme gelen arkeolog-sanat tarihçisi Marlen Mouliou, Danimarka - Moesgaard Müzesi’inden konservatör Helle Strehle, ICOMOS Türkiye’den Prof. Dr. Can Binan, Gülsün Tanyeli, Europa Nostra Türkiye adına Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Alessandra Ricci ve arkeoloji konusunda Prof. Dr. Mahmut Drahor etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan isimlerden bazıları.  

Konferans programı
   
Kültür Bakanlığı, HERITAGE 2015 kapsamında tüm birimleri kapsayan 14 ayrı seminer verecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bir sergi ve panelle fuardaki yerini alacak.

Üç sektör aynı platformda

Türkiye'nin müzecilik, arkeoloji ve restorasyon konusunda belki de dünyada en fazla potansiyele sahip ülke olmasına rağmen bu üç konuda gelişemediğini kaydeden All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan, HERITAGE 2015 için "Ülkemizde bu sektörlerin tek tek fuarlarını düzenlemek kolay değil. Biz bunu devlet ve özel sektörün katkılarıyla başarıyoruz. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye’de bir ilki temsil edecek” değerlendirmesini yaptı. “Anadolu’nun kültür değerlerinin ortaya çıkarılmasının bir görev olduğunun altını çizen Akan, “Bu değerlerin ortaya çıkarılması, restore edilmesi ve tanıtılması bizim için milli bir görev. İnsanlık için de ayrı bir görev. Bu fuarla, sektörü geliştirerek uzun vadede katkı yapmayı amaçlıyoruz. Bir bakıma, bu sektörler adına Don Kişot’luk yapıyoruz” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/heritage-2015-restorasyon-arkeoloji-ve-muzecilik-teknolojileri-fuari-ve-konferanslari_127315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!