Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İçinden Tren Geçen Fotoğraflar

Adana’da yaşayan iki fotoğrafçı, Özcan Ağaoğlu ve Erhan Gürkan’ın tren garlarında ve tren yolculuklarında çektiği siyah-beyaz fotoğraflar bugün İst

Zaman

Sergiler

İçinden Tren Geçen Fotoğraflar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Mart 2004
BİTİŞ TARİHİ: 24 Nisan 2004
+ Ajandama Ekle

b>Adana’da yaşayan iki fotoğrafçı, Özcan Ağaoğlu ve Erhan Gürkan’ın tren garlarında ve tren yolculuklarında çektiği siyah-beyaz fotoğraflar bugün İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde sergilenecek.

Trenler, insanları bir yere ulaştırma gayretinden uzak ‘demir at’lar, bir uçtan diğer uca, ağır aksak ilerliyorken, vagonlarında bir ‘hayat’ taşırlar. Ve trenlerin etrafında dönen hayat; istasyonlar, gar binaları, kondüktörler, yolcular ve hatta raylar, hayata ilişkin esaslı bir hikaye anlatmak isteyenleri yanına çeker. Adana’da yaşayan iki fotoğrafçı, Özcan Ağaoğlu ve Erhan Gürkan’ın, bugün İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde açılacak ‘Tren’ sergisinin arkasında da ‘yaşamda ne varsa, trende o vardır’ inancı yatıyor. Ağaoğlu ve Gürkan, beş yıl süren bu ortak projeye, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’ndan izin alarak başlamışlar; çünkü uzun soluklu ve profesyonel çalışmalar fotoğrafçıyı fazlasıyla göz önünde tuttuğu için işgüzarlara bir ‘izin belgesi’ göstermek kimi zaman elzem oluyor. Ağaoğlu, ‘ Dostça bir diyalog için sıcak bir merhaba yetiyor. Ancak kimi zaman, çevreden şikayet eden insanlar olabiliyor, izin belgesini böyle durumlarda kullandık.’ diyor.

Fotoğrafla ilgilenmeye 1990 yılında başlayan Ağaoğlu, tren yolculuklarını, dağınık, çılgın ve sürprizlerle dolu buluyor. Ona göre trenler, ruhsuz ve sert görünümlerinin içinde, zayıf ve kırılgan yaşamlar taşıyor. Birinci vagon kavuşmanın sevinci, ikincisi ayrılığın hüznüyle dolu... Projenin diğer ortağı Erhan Gürkan da, trenlerin doğallığını ve samimiyetini hep etkileyici bulduğunu söylüyor. “Doğal olan her şey gibi trende bazen bakımlı bazen kırık dökük olabilir. Yolcuları da tren gibidir. Trenler benim için yaşamın kendisidir.” diyen Gürkan, neredeyse takıntıya varan titizliğini, tren yolculukları sayesinde törpüleyebilmiş.

Tren istasyonlarına yakın yaşamlar sürdürmüş olan ve tren yolculuklarını sıkıcı değil, romantik bulan iki fotoğrafçı, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Nusaybin, Malatya, Adana ve İstanbul garlarında ve bu hatlarda gidip gelen trenlerde beş yıl içinde yedi bin kareden fazla fotoğraf çekmişler. Fotoğrafların içinden yüz tane seçerek bir tren kitabı oluşturan fotoğrafçıların bugün açılacak olan sergilerinde de kırk fotoğraf yer alıyor. “Fotoğrafları seçerken, benim senin gibi bir kaygı gütmedik. Hangisini güzel bulduysak onu aldık.” diyen Özcan Ağaoğlu, sergiyi Avrupa’ya da taşımak istediklerini söylüyor. Trenlerin şimdiye değin, hep gelincik tarlalarıyla birlikte, bir tünelden çıkarken ya da bir dağın ucunda kıvrılırken fotoğraflandığını söyleyen Erhan Gürkan ise trenin etrafında dönen hayatı anlattıkları bu projenin farklı bir yerde durduğuna işaret ediyor. “Bizim projemizde tren, çoğu fotoğrafta bir nokta gibidir. Önemli olan insan ve tren arasındaki ilişkidir. Sadece kondüktörün yakasındaki rozet bile treni anlatabilir.” diyen Gürkan, fotoğrafın anlatım gücünün detaylarda gizli olduğuna inanıyor. Tren projesinin siyah-beyaz fotoğraflardan oluşması da hem trenin nostaljik yanı hem de siyah-beyazın yoğun duyguları anlatmakta daha etkili oluşuyla ilgili.

Özcan Ağaoğlu ve Erhan Gürkan, Turkcell’in sponsorluğunda hazırlanan Tren kitabında fotoğrafları açıklayıcı metinlere yer vermek istememiş. Gürkan, “Çok ilginç hikayelere tanık olduk; ancak fotoğraf izleyicisini yönlendirmek istemedik. Fotoğraflarda yeterince duygu yoğunluğu var zaten.” diyor.

Tren Sergisi, İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde 24 Nisan’a kadar görülebilir.
Tel: 0 212 238 11 60

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/icinden-tren-gecen-fotograflar_10138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!