Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İlayda' da Padişahım Çok Yaşa Sergisi

Tuncay Takmaz'ın 15. kişisel sergisi 2 - 28 Şubat 2005 tarihleri arasında Teşvikiye İlayda Sanat Galerisi'nde açılıyor. "Padişahım Çok Yaşa

yapi.com.tr

Sergiler

İlayda' da Padişahım Çok Yaşa Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 2 Şubat 2005
BİTİŞ TARİHİ: 28 Şubat 2005
+ Ajandama Ekle

b>Tuncay Takmaz'ın 15. kişisel sergisi 2 - 28 Şubat 2005 tarihleri arasında Teşvikiye İlayda Sanat Galerisi'nde açılıyor.

"Padişahım Çok Yaşa" başlıklı sergide sanatçı Osmanlı Padişahı 3. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in ünlü sünnet düğününü resimleyen (fotoğraflayan) ve anlatan minyatür ustası Nakkaş Osman'ın Surname-i Hümayun (Düğün Kitabı) dan günümüze benzer bağlantılar kurarak yapmış olduğu resimleri sergiliyor.

Sultan 3. Murat, oğlu Şehzade Mehmet'in sünnet düğünü için 1 yıl önceden emir verir. Osmanlı bir süredir savaşmamakta ve önemli bir etkinlik yapmamaktadır. Avrupa'da İmparatorluğun ismi yeniden duyulsun ve saygınlık kazanılsın düşüncesiyle bu düğüne görkemli bir önem verilmesi bir devlet politikası olarak uygulanmaya başlanır. Düğün imparatorluklardan yetkililer ve İstanbul halkının yoğun katılımıyla birlikte 1582 yılında gerçekleşir.

52 gün 52 Gece süren törenlerde Avrupa'ya dosta-düşmana Osmanlı İmparatorluğun büyüklüğünü göstermek amacıyla her türden eğlence, süsleme, kültürel, siyasal, şatafatın vb. esnaf marifet-hüneri sergilenir. Ulufeler, ödüller dağıtılır, af çıkarılır. İlk kez rüşvet alınır ve bu dönemde rüşvet her tabakaya yayılır.

Sultan 3. Murat'ın hiçbir savaş ve sefere ordusunun başında gitmediği, kadınlara düşkün ve 130 çocuğu olduğu söylenir.

Nakkaş Osman'ın yönetiminde kalabalık bir sanatçı ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği Surname-i Hümayun minyatür sanatı açısından olduğu kadar, Osmanlı'nın ekonomik-sosyolojik-siyasal-kültürel vb. yaşamını da yansıtan önemli bir örnektir.

Sanatçı Tuncay Takmaz bu yeni sergisinde kendi resimsel diliyle minyatür sanatı geleneği arasında yakınlıklar kurmaktadır. Surname'de yer alan Osmanlı esnafı günümüz İstanbul'unda yaşamaya devam etmektedir.

Günümüz Türkiye'sinde siyasal iktidarların içerisinde bulundukları hortumculuk, rüşvet, gösteriş, rüküşlük, tıpkı Sultan 3. Murat'ta olduğu gibi Avrupa'ya "önemli gözükme törenleri sanatçının yeni resimlerinin ana konusu durumunda...

TUNCAY TAKMAZ KİMDİR?

1975 İstanbul doğumlu olan Takmaz, Özel Şişli Akşam Ticaret Lisesi'nden mezun oldu. 1996 yılında Ekrem Kahraman ile tanıştı ve asistanı oldu. Bugüne kadar 15 kişisel sergi açtı, çok sayıda karma ve grup sergilerine katıldı. Resimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere özel koleksiyonlarda yer aldı. 1997 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte Çekirdek Sanat Topluluğu'nu kurdu. 1999 yılında Çekirdek Sanat Dergisi'nin çıkarılmasına öncülük etti ve derginin editörlüğünü başından beri yürüttü. Geleneksel hale getirdiği Çekirdek Sanat Çağdaş Sanat Sergileri'nin genel koordinatörlüğünü de yürüten sanatçı birçok serginin tasarımını da gerçekleştirdi. Tuncay Takmaz, 2003-2004 tarihleri arasında askerliğini yaparken sanat ortamıyla da ilişkisini sürdürmeye çalıştı. "Bu Bir Sanat Eylemidir" başlıklı mektuplar yayınlayarak bir dizi performans gerçekleştirdi. 2000 yılında sanatıyla ilgili metnini, Mehmet Ergüven'in yazdığı ilk katalogu yayınladı.

Kişisel Sergiler:

1996 - "Değerler Yükselirken Kıtcsh Denemeleri" Taranta Babu Kültür Merkezi,
İstanbul
1998 - "Renksiz Amerika" İstiklal Cad. Deva Çıkmazı, Beyoğlu, İstanbul
2001 - Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Taksim,
2001 - Başak Sigorta Sanat Galerisi, İzmir
2001 - Görüntü Sanat Galerisi, Adana
2001 - Ares Sanat, İstanbul
2001 - Uran Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul
2002 - Akbank Sanat Galerisi, Ankara
2002 - 31+1 Tuncay Takmaz'ın Halleri, Taksim Sanat Galerisi, İstanbul,
2003 - 13. Sanat Fuarı, Beylikdüzü, İstanbul
2004 - "Kataloglarınız Çok İşe Yaradı" Asmalımescit Balıkçısı, İstanbul
2004 - İlayda Sanat Galerisi, Ankara
2004 - Galeri Rengigül, Bozcaada
2004 - Atölye Sergisi, Beyoğlu, İstanbul

İlayda Sanat Galerisi
İlayda Babacan
Hüsrev Gerede Cad. No:29
Teşvikiye-İstanbul
Tel :0.212.227 92 92
GSM :0.532.425 33 91
e-mail:ibabacan@tnn.net
Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ilayda-da-padisahim-cok-yasa-sergisi_22149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!