Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İmparatorluk Hala Çöküyor

İmparatorluk Hala Çöküyor / Karşı Sanat Çalışmaları

yapi.com.tr

Sergiler

İmparatorluk Hala Çöküyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Mart 2007 18:00
BİTİŞ TARİHİ: 31 Mart 2007
YER: Karşı Sanat Çalışmaları, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Karşı Sanat Çalışmaları
DİĞER BİLGİLER: Ayşe Çetinkaya Taner T: (212) 245 15 08 F: (212) 245 37 00 E: karsi@karsi.com
+ Ajandama Ekle

arşı Sanat Çalışmaları, Onur Aynagöz, Nazım Dikbaş, Extramücadele ve Nalan Yırtmaç'ın, 'İmparatorluk Hala Çöküyor' başlığı altında resim, fotoğraf, çizim ve heykellerini sergiliyor.
'İmparatorluk Hala Çöküyor', geçirdiğimiz döneme hem daha ayık ve serinkanlı, hem de heyecanın zenginliğine layık bir bakış açısı getirmek için sarsıntıların hala hissedildiği alana giriyor: Sadece Osmanlı değil, Bizans da çöküyor, Orta Asya'daki o şanlı bozkır imparatorlukları hala toza karışmakta, Londra’da güneş hep batıyor artık.

Sağlam bir imparatorluğun çekiciliği herhangi bir noktasında durup onunla konuşabilmenizdedir: Ginsberg gibi küfredebilirsiniz, sussa da haddinizi bildirir, hem de görünüşteki rakiplerini bile üzerinize salar; arzularınızı dinleyecektir, yol bile gösterir; vedalaşabilirsiniz, ama tüm zamanınızı kavramıştır. Cevabı havayı yakar, haşmetli binalarının cepheleri aklınızı sıkıştırır, çarşıda hiçbir şey eksik değilmiş gibi gelir, emrini verdiği cinayetlerde köpüren kanı bile bir cömertlik ifadesi diye sunar avucunda terlettiği halkına.

Ancak en baş döndürücü noktasında bile çöküş çoktan çatlaklarını yürütmeye başlamıştır: bilgeliğinin bilincinden ve büyük ağacının göğe kavuştuğu açıklıklardan başka bir yerde henüz ikamet etmese de ara eninde sonunda kapanacaktır, tüm imparatorlukların zamanının, mekanının, dilinin ve sembollerinin iç içe geçtiği, üst üste yığıldığı yere, şimdiye doğru. Yükselişin görkeminin yarattığı beklenti ve çöküşün getirdiği kabullenemezlik, çizgisel zamanın dışında gerçekliğini yitirir.

Yüzlere bakın. Yolları takip edin. Kafanızı kaldırın. Gülmek için bazen bir adım geri atmak yeterli: İmparatorluk hala çöküyor...

Sergi Pazar günleri dışında 11:00-19:30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/imparatorluk-hala-cokuyor_51931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!