Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kamondo Ailesi için Ahde Vefa Haftası

İstanbul, modernleşmesinde önemli katkıları olan bir aileyi ve sivil toplum önderini anıyor…

Cumartesi İletişim

Diğer
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Nisan 2005 10:00
BİTİŞ TARİHİ: 22 Nisan 2005 20:00
+ Ajandama Ekle

b>İstanbul, modernleşmesinde önemli katkıları olan bir aileyi ve sivil toplum önderini anıyor…

17-22 Nisan 2005 tarihleri arasında İstanbul’da geniş bir kurumsal katılımla, kentin gelişimi ve modernleşmesinde, Avrupa Kültür Birliği’ni oluşturan değerlerle buluşmasında önemli katkıları olan Kamondo Ailesi’ni ve önemli bir sivil toplum önderi Abraham-Salomon de Kamondo’yu anmak ve tanıtmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Kamondo Ailesi engizisyondan kaçarak ilk önce Venedik’e, ardından İstanbul’a gelmiş, son fertleri II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Toplama Kampı’nda yok olmuş bir ailedir. Doğu’nun Rotschild’i diye anılan ailenin önemli ferdi Abraham-Salomon de Kamondo, modernleşmenin kent içi yaşamdaki öncülerinden biri olmuştur. Modern bankacılığın kurucularından biri olmasının yanı sıra İstanbul’da ilk belediyenin kuruluşunda, kentsel altyapının modernleşmesinde, yeni ve modern eğitim kurumlarının oluşumunda rol almış, önemli şehircilik, mimarlık ve kültür yatırımlarına da öncülük etmiştir. İstanbul’un 19.yy’da Avrupa kentleri ile paylaştığı değerlerin ve kurumların oluşmasında ailenin ve Abraham–Salomon de Kamondo’nun bir sosyal girişimci olarak büyük bir payı vardır.

Kamondo Ailesi’nin Avrupa’da siyasal ve kültürel kurumların gelişmesinde de rol aldığı görülmektedir. Abraham-Salomon de Kamondo’nun İtalyan Birliği’nin kurulmasına verdiği destek ve “Kont” unvanını alması, ailenin Paris’e yerleşik dalının Louvre Müzesi’ne bağışladığı empresyonist tablo koleksiyonu bunun kanıtıdır.

Söz konusu anma haftası ailenin tarihinden hareketle, Kamondolar’ın başka kentlerde yaşadıkları imkânsızlıklar ve baskılar yanında İstanbul’da elde ettikleri huzur ve imkânların sebep olduğu gelişmeleri, kentin dışlayıcı değil kapsayıcı niteliğini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. İstanbul’un uluslararası tanınırlığına katkıda bulunmayı da amaçlayan Anma Haftasında Kamondo mimari yapılarının gezilmesi, paneller, sergi gibi etkinlikler bulunmaktadır. Beyoğlu A.Ş.’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan anma haftası İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu Platformu, İnsan Yerleşimleri Derneği, 500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Türkiye Hahambaşılığı, Anemon Oteli, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Galata Derneği, Rotary Galata, Osmanlı Bankası Müzesi ile Paris’teki Nissim de Kamondo Müzesi gibi kuruluşların katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Etkinlik Programı

17.04.2005 Saat: 10.00 Kamondo Mimari Yapılarının Gezilmesi, Kamondo Anıtmezarı ZiyaretiBuluşma Yeri: Tünel

18.04.2005 Saat: 11.00 Kamondo Merdivenleri’ne Plaket Çakılması TöreniBeyoğlu Belediye Başkanı katılımıyla

18.04.2005 Saat: 11.30 Fotoğraf SergisiYer: 500. Yıl Vakfı Müzesi

18.04.2005 Saat: 18.00 – 20.00 Panel: “Kamondolar ve İstanbul”Katılımcılar: Moderatör: Naim GüleryüzDr.Nora Şeni “Bankacılıktan Şehirciliğe, Hayırseverlikten Mesenliğe ”Prof. Dr. Zafer Toprak “Tanzimat Dönemi Osmanlı Finans Sektörü ve Bankerlik Durumu”Prof. Dr. Edhem Eldem “Bir Modernite Süreci: Galata”Yer: Osmanlı Bankası Müzesi

19.04.2005 Saat: 18.00 – 20.00 Paris Kamondo Müzesi Müdürü Sophie Le Tarnec Konferansı ve Dia GösterisiYer: Osmanlı Bankası Müzesi


Etkinlik, ayrıca 1 hafta boyunca Anemon Hotel, Enginar restoran, The Four Seasons restoran, Galata Residence Rum Meyhanesi ve Karaköyüm restoranlarında yapılacak 19. yy. sonlarında Osmanlı Mutfağı özel menüleriyle renklenecektir.

Bilgi için: Cumartesi İletişim Tel: 0212 244 66 80 pbx
Figen Şakacı – figen.sakaci@cumartesi.biz ,
Gözde Mavi - gozde.mavi@cumartesi.biz
Gezi için LCV: İlke Eren Tel:0212 244 66 80

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kamondo-ailesi-icin-ahde-vefa-haftasi_25474.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!