Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Küratör Geuze Konferans Verdi

Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin yeni küratörü Adriaan Geuze, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde konferans verdi. West 8’in kurucu

NTV-MSNBC

Toplantılar

Küratör Geuze Konferans Verdi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Mart 2004 10:20
BİTİŞ TARİHİ: 24 Mart 2004 10:20
+ Ajandama Ekle

luslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin yeni küratörü Adriaan Geuze, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde konferans verdi.

West 8’in kurucu ortaklarından Adriaan Geuze, 22 Mart 2004 Pazartesi günü saat 19.00’da, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Anfisi’nde, Philips’in sponsorluğunda, Hollanda Konsolosluğu ve Vitra’nın katkılarıyla ARKIMEET Konferans Serisi’nin dördüncü konuğu oldu.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen ARKIMEET konferanslarının ‘Çağdaş Hollanda Mimarlığı’ temalı toplantı serisinde ‘West 8’ mimarlık ofisinin kurucularından Geuze, İTÜ Maçka yerleşkesinde verdiği konferanstan önce yaptığı açıklamada, İstanbul’da özellikle Boğaz ve Haliç çevresini çok beğendiğini söyledi.

GEUZE: KAMUSAL ALAN YOK
İstanbul’un doğu ile batıyı sentezleyen yapısıyla çok özel olduğuna dikkat çeken Geuze, buna karşın, çarpık kentleşmenin, bu sentezi yansıtamadığını vurguladı. Özellikle Haliç çevresinin, kent için büyük bir şans olduğunu ifade eden Geuze, buraya çok iyi parklar yapılabileceğini söyledi. Geuze, “İstanbul 10 milyondan fazla nüfusuyla çok büyük bir metropol, ama insanları bir araya getirecek yeterince kamusal alanı yok” diye konuştu.
Geuze, daha sonra verdiği konferansta, Hollanda’nın mimari yapısından ve kendilerinin tasarladığı mekanlardan bahsetti. Adriaan Geuze, gençlerin hayalini geliştirmek için de ‘ütopik projelerini’ anlattı.
‘Çağdaş Hollanda Mimarlığı’ temalı toplantılar kapsamında Nisan ayı içerisinde ‘Neutelings & Riedijk’ ve ‘Mecanoo” mimarlık ofislerinin kurucuları da konferans verecek.

ADRIAAN GEUZE
Adriaan Geuze, 2003 yılında ilki gerçekleşen Rotterdam Mimarlık Bieanali’nin 2005 yılında yapılacak ikincisine küratör olarak seçildi.
Geuze’nin, ‘Su’ temasının mimarlık, şehircilik, peyzaj mimarlığı ve fiziksel planlama ile ilişkisine odaklanacak bienale, suyun gelecekteki tasarım işlerinde etkisini ulusal ve uluslararası düzeyde inceleyen bir program sunması bekleniyor.
Adriaan Geuze, Borneo_Sporenburg yerleşkesi ile kentsel tasarım alanında Veronica Rudge Green Ödülü’nü ve bu yerleşkedeki köprüleri ile de 2002 yılında Paris’te gerçekleşen Uluslararası Yaya Köprüsü Konferansı’nda estetik kategorisinde Yaya Köprüsü Ödülü’nün de sahibi oldu.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kurator-geuze-konferans-verdi_10091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!