Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mehmet Koyunoğlu Galeri Nev’de

Ankara Galeri Nev, 2005’i Mehmet Koyunoğlu sergisiyle açtı. Sanatçının, farklı dönemlerinden örnekleri Ankara izleyicisine sunan sergisi 26 Ocak’a

NTV-MSNBC

Sergiler

Mehmet Koyunoğlu Galeri Nev’de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Ocak 2005
BİTİŞ TARİHİ: 26 Ocak 2005
+ Ajandama Ekle

b>Ankara Galeri Nev, 2005’i Mehmet Koyunoğlu sergisiyle açtı. Sanatçının, farklı dönemlerinden örnekleri Ankara izleyicisine sunan sergisi 26 Ocak’a kadar izlenebilir.

2001 yılında kaybettiğimiz sanatçının, ölümünden sonra Galeri Nev’de açılan bu ilk sergisinde, çocukluğundan itibaren ilgilendiği ve tüm sanat yaşamına yayılan desenlerinin yanısıra tualleri, gravürleri ve kayrak ile granit taşları üzerine yaptığı akrilik boyamaları da yer alıyor.

“Belli ki o boşlukta asılı kalan benim. Etrafı daha rahat izlemek için boşluktayım; her yana dönebiliyorum. Hiçbir alet kullanmadan boşlukta durmak insan doğasına ters; o hoşuma gidiyor. Gerçeküstü bir şey. Herhalde bir sürü insan kendiliğinden uçmak isterdi.” [Mehmet Koyunoğlu]

1982 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitiren Mehmet Koyunoğlu, mezuniyetinin ardından kısa bir süre kalmak üzere gittiği Paris’te sanat eleştirmeni Jacques Normand ile tanışmış ve Normand’ın resimleriyle ilgilenmesi, sanatçının Paris ziyaretini uzatmasındaki ilk etken olmuştur. Çok geçmeden Phillippe Fregnac Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açan Koyunoğlu, daha sonra Louvre Müzesi küratörlerinden Marguerite Lamy’nin tavsiyesiyle Paris Güzel Sanatlar Okulu’na kabul edilecek ve iki yıl daha Paris’te kalacaktır.
Henüz 19 yaşındayken Londra’da düzenlenen uluslararası bir grafik yarışmasında pek çok profesyonel sanatçıyı geride bırakarak ödül kazanan Mehmet Koyunoğlu’nun desenleri, Paris ertesinde Ulusal Grafik Sanatlar Sergisi’nin illüstrasyon dalında verilen birincilik ödülüne layık görülür. 1990-91 yılları arasında Belçika’da gravür çalışan sanatçı, yine 1991 yılında Japonya’da düzenlenen Baskı Resim Bienali’ne davet edilir. 1992 yılında Paris Leblanc atölyesinde hazırladığı “Çiçeğin Tutkusu” başlıklı gravür dizisi Galeri Nev, Galerie Tete D’or (Brüksel) ve Galeri Artimex’te (Düsseldorf) sergilenir.
Akademi’deki öğrencilik yıllarında Hürriyet Gösteri dergisi için illüstrasyonlar çizen ve daha sonra bir şiir kitabı da desenleyen Mehmet Koyunoğlu, 2000 yılının yazında XXI Mimarlık Kültürü dergisi için desen ve grafik çalışmaları yapmaya başlar ve çok geçmeden yine aynı dergide, Hasan Kuruyazıcı’nın metinlerini yazdığı “Geçmiş, Bugün” adlı bölümün illüstrasyonlarını ve fotoğraflarını hazırlar.
2001 yılı sonbaharında, henüz 46 yaşındayken hayata veda eden sanatçının Nisan 2004’te Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde “Kısa Bir Yaşam, Uzun Bir Düş” başlıklı retrospektif sergisi düzenlendi.
Mehmet Koyunoğlu’nun farklı dönemlerinden örnekleri Ankara izleyicisine sunan Galeri Nev’deki sergisi 26 Ocak’a kadar izlenebilecek.

Ankara Galeri Nev
Gezegen Sokak 5 06700 GOP/Ankara
Tel: 312.437 93 90 / Fax: 312.436 39 47
www.galerinev.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mehmet-koyunoglu-galeri-nevde_22285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!