Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimar Sinan Ağırnas'ta Anıldı

Ölümünün 417.yılında Mimar Sinan’ı anma etkinliğimiz, ülkenin tüm bölgelerinden Mimarlar Odası Şubeleri’nin de katılımıyla, 9 Nisan 2005 Cumartesi günü Koca Usta’nın doğum yeri olan Kayseri’nin Ağırnas Beldesinde ve Ağırnas Belediyesi Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu’nun evsahipliğinde gerçekleşmiştir.

Mimarlar Odası

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Nisan 2005 08:49
BİTİŞ TARİHİ: 13 Nisan 2005 08:49
+ Ajandama Ekle

lümünün 417.yılında Mimar Sinan’ı anma etkinliğimiz, ülkenin tüm bölgelerinden Mimarlar Odası Şubeleri’nin de katılımıyla, 9 Nisan 2005 Cumartesi günü Koca Usta’nın doğum yeri olan Kayseri’nin Ağırnas Beldesinde ve Ağırnas Belediyesi Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu’nun evsahipliğinde gerçekleşmiştir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Nihat Canpolat ve ÇEKÜL Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen’in de destek ve katılımlarıyla gerçekleşen etkinlik kapsamında, gerek konuşmalarda dile getirilen, gerekse Mimar Sinan’ın 19 yaşına kadar yetiştiği “yeraltındaki” yapılı çevreyi yaratan “mekan kültürü”ne ve “mimari yaratıcılığa” ilişkin gözlemlere dayalı olarak, Türkiye’deki mimarlığa ve kentsel sorumluluklara yönelik yapılan başlıca değerlendirmeler özetle şöyledir:

MİMARLIK KENTLE ve ÇEVREYLE BİR BÜTÜNDÜR
Günümüz Türkiye’sinde, mimarlığın kente karşı yükümlülüklerini gözardı eden, bu “sanat”ın öncelikle kentsel-kırsal ve doğal çevreyle olan “karşılıklı ve belirleyici ilişkiler”ini yadsıyan bir imar ve kent planlaması anlayışı giderek yaygınlaşmakta; kültür ve kimlik değerlerinden yoksun bir kentsel gelişmeyi şehircilikte egemen kılan bu durum eğitimden mesleki yeterlilik ve yetkilere kadar kurumsallaştırılarak “kalıcı” kılınmak istenmektedir.

Ağırnas Buluşmasındaki konuşmalarda öncelikle bu soruna değinilmiş ve Sinan’ın mimarlık yaşamı ile tüm eserlerindeki ortak özelliğin “kentle bütünleşen bir yapılı çevre kültürünü içerdiği” vurgulanmıştır.

Aslında, binyılların mimarlık ve kent tarihinde de geçerli olan ve Sinan’la en görkemli örnekleri yaratılan bu evrensel kuralın dünyadaki en köklü birikimlerini taşıyan Türkiye’de, başka hiçbir ülkede rastlanmayan böylesi bir “mimarsızlaşma”nın bir an önce durdurulması, katılımcıların ivedi talebidir.

MİMARLIK İÇ MEKANLARLA BİR BÜTÜNDÜR
Yine günümüz Türkiye’sinde, mimarlığın “iç” ve “dış” mimarlık şeklinde bölünerek, mimarinin özünde “mekan yaratma kültürü” ile bütünleşen bir “çevreye katılım sanatı” olduğu gerçeğini de göz ardı eden eğitim ve mesleki yükümlülük düzeni geliştirilmektedir.

Ağırnas Buluşması katılımcıları, yapı sanatında ve mimarlık geleneklerinde, “iç mekan tasarımı”yla “bina kurgusu ve kimliği” arasındaki ayrılmaz ve doğrudan bağların günümüz ve yarınlar için bu sanatın temelini oluşturduğunu bir kez daha anımsatmakta, özelikle eğitim alanından başlanarak bu gerçeği göz ardı eden “kültür yoksunu dar uzmanlaşmaların” sorgulanmasını gündeme getirmektedirler.

MİMARLIK “PEYZAJ”I DA İÇERİR ve BÜTÜNLEŞİR
Benzer şekildeki bir başka sakıncalı uzmanlaşma dayatması da “peyzaj” alanında yaşanmakta; “mimari çevre”nin aynı zamanda peyzajla da bütünleşen ve bulunduğu yerin peyzajına kimlikli katkılarda bulunan “çok yönlü mekansal tasarım kültürü” ile oluşması gerektiği göz ardı edilmektedir.

Ağırnas Buluşması katılımcıları, bu konudaki sapmaları önlemek ve mimarlıkla peyzaj tasarımı arasına mesleki duvar örmekte olan eğitim ve uzmanlaşma sürecini yeniden gözden geçirmek için özellikle kent ve yapı kültürü ile birlikte ‘Sinan mimarlığı’nın en uyarıcı dersleri içerdiğine dikkat çekmektedirler.

MİMARLIK YAPI ÜRETİMİNDE DE DEVAM EDER…
Katılımcıların, Sinan’dan ve Sinan’ın Ağırnas’ta yaşadığı mekanlardaki mimarlık kültüründen hareketle altını çizdikleri bir başka “uygarlık kuralı” da yapı üretiminde, tasarımı izleyen uygulama aşamasında mimarlığın sanatsal ve mesleki sorumluluklarının sürdüğü gerçeğidir.

Bu evrensel kuralın, özellikle “deprem gerekçeli yapı denetim yasaları”nda göz ardı edilmesinin; binaların mimarisi ile taşıyıcı kurguları arasındaki kültürel ve bütüncül ilişkinin yadsınmasının, bunun sonucunda da mimarı “kendi eserinin gerçekleşme sürecini denetlemekten uzaklaştıran” bir anlayışın yaygınlaşmasının Türkiye için ciddi bir talihsizlik olduğunu anımsatan katılımcılar, sorunun çözümü için sadece imardan değil, kültürden ve kentten sorumlu tüm kurumları, bu çağdışılığı durdurmak için harekete geçmeye çağırmaktadırlar.

Mimarlık Okullarına, Mimarlıkla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara ve kamuoyuna saygı ile…

Bildirinin tamamı ekte sunulmuştur.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimar-sinan-agirnasta-anildi_25433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!