Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ömer Kaleşi TEM Sanat Galerisi'nde

Ömer Kaleşi Sergisi / Tem Sanat Galerisi

yapi.com.tr

Sergiler

Ömer Kaleşi TEM Sanat Galerisi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Şubat 2007
BİTİŞ TARİHİ: 6 Mart 2007
YER: Vali Konağı Cad., Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 44/2, Nişantaşı 34365, İstanbul
DÜZENLEYEN: TEM Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: Besi Cecan T: 212 2470899 T: 212 2341346 F: 212 2479756 E:besi.cecan@isbank.net.tr
+ Ajandama Ekle

b>Tem Sanat Galerisi, açılışından bu yana birlikte çalıştığı, Türkiye'de olduğu kadar yaşadığı Paris'te ve diğer Avrupa ülkelerinde de tanınan ve dünyanın dört bir köşesindeki koleksiyonlara giren Ömer Kaleşi'nin sergisini açıyor.

Ömer Kaleşi'nin çocukluğu 2. Dünya Savaşı yıllarına rastlar. Yaşamı boyunca yaptığı seri resimlerde Balkanlarda yaşanan olaylardan etkilenmelerinin izleri görülür. Kaleşi'nin Akademi'de Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nde "bir renk ve usta seçip onlar üzerinde derinleşme" çalışmasında, savaş yıllarının etkisinin dışavurumu ile kırmızının 280 tonunu bulması hala hatırlardadır.

Ömer Kaleşi için en önemli tema, insan, ve özellikle insan başlarıdır. 1973 yılına kadar yalnız koyu renklerin derinliğinde, zaman zaman boşlukta veya tuvali ikiye bölen incecik bir çizgide yorumladığı başlar Ömer Kaleşi resminin ana elemanları olarak bir izlek oluşturmuştur.Sanatçı sonraları bu başları giydirmeye başlamıştır. Anadolu'nun çoban kepeneği ve derviş (semazen) giysileriyle bir bütünlük kazanan resimsel anlatımında, baş yine insanın en önemli kısmı, yüz ise en anlamlı yanıdır. Bu yüzler hüzünlü ve düşüncelidirler; ama, içlerinde hiç ağlayanı yoktur. Sanatçıya göre, bazı başlar direnirler; o zaman, tuvalin üzerinde meyvelerden oluşan natürmortlar veya satıcı kadın ve çocuklarla elmaları oluşur.

Sanatçı, uzun yıllardır sürdürdüğü sanat serüveninde, insanın ortak duygularını, yalnızlığı, yaşamın acımasızlığı ile yaşam karşısındaki savaşımını geleneğin biçimselliğine karşın soyut bir dil ve renk yoluyla aktarmayı seçmiştir. Portrelerinde soyut bir doku içinde sergilediği figüratif öğeler bir müddet sonra figüratif olmaktan sıyrılır. Tuval yüzeyinde, mekan olgusunu hesaba katmadan gerçekleştirdiği bu lekeler, esrarlılık ve renklerin insanı büyüleyen çarpıcılığı ile ortaya konur. Kaleşi'nin " baş"ları insanın varoluş anatomisi ve mantığı açısından yerelden evrensele açılan içsel bir boyut getirir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/omer-kalesi-tem-sanat-galerisinde_51086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!