Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Osmanlı Bankası Müzesi'nde İstanbul'daki Tarihi Eser Kaybı Tartışılacak

Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen İstanbul Sohbetleri'nde, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi

yapi.com.tr

Toplantılar

Osmanlı Bankası Müzesi'nde İstanbul'daki Tarihi Eser Kaybı Tartışılacak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Mart 2005 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 9 Mart 2005 20:30
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen İstanbul Sohbetleri'nde, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Baha Tanman'ı ağırlayacak.

Tanman "İstanbul'da Tarihi Eser Kaybı" başlıklı konferansta, İstanbul'da yüzyıllar içinde meydana gelen tarihi eser kaybının nedenleri ve niteliğini tartışmaya açacak. Katılımın ücretsiz olduğu konferans, Osmanlı Bankası Müzesi'nde 9 Mart Çarşamba günü 18:30-20:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Baha Tanman, tarihi eser kaybının nedenlerini deprem, yangın, dokuya müdahale, değişen yaşam ve değer yargıları olarak sıralıyor. Konferansta, özellikle II. Mahmud döneminde başlayıp günümüze uzanan kentin "çağdaşlaştırılması" sürecinde yoğunlaşan tarihi eser kıyımı tartışılacak ve çeşitli örnekler verilecek.

PROF. DR. BAHA TANMAN

1952 yılında İstanbul'da doğan Baha Tanman, lise eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1975'te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Eylül 1975'te doktora yapmaya başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk ve İslam Sanatı Kürsüsü'nde (Anabilim Dalı'nda) 1976'da asistan (araştırma görevlisi) oldu.
Prof. Dr. Oktay Aslanapa'nın danışmanlığında başladığı, Prof. Dr. Semavi Eyice'nin danışmanlığında sürdürdüğü "İstanbul Tekkelerinin Mimari ve Süsleme Özellikleri" başlıklı teziyle 1990'da doktor payesini aldı; 1991'de doçent, 1997'de profesör oldu. Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapan Baha Tanman İstanbul Mimarlar Odası, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, TAÇ Vakfı ve Sanat Tarihi Derneği'nin üyesi. Birçok kongre, sempozyum ve seminere katılan Tanman, mimarlık tarihiyle ilgili birçok makale yayımladı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-bankasi-muzesinde-istanbuldaki-tarihi-eser-kaybi-tartisilacak_23646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!