Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Pullarında Anadolu Türk Mimarlığı ve Mimar Sinan Sergisi

Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk posta pulu 1867 yılında basılmıştır. Bu yıldan sonra devam eden posta pulları Cumhuriyet döneminde yeni bir anlay

Yapı-Endüstri Merkezi

Sergiler

Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Pullarında  Anadolu Türk Mimarlığı ve Mimar Sinan Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Mart 2004
BİTİŞ TARİHİ: 20 Mart 2004
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk posta pulu 1867 yılında basılmıştır. Bu yıldan sonra devam eden posta pulları Cumhuriyet döneminde yeni bir anlayışla ele alınmış ve birçok konu, pullar aracılığı ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Pullarımızda sık işlenen bir konu Anadolu'nun zengin ve çeşitli kültür varlıkları ile ilgilidir.

13. yüzyılda Anadolu Selçukluları ve diğer Beylikler döneminde oluşmaya başlayan mimarlık yapıtları Osmanlı çağında yeni bir sentez arayışına girmiş, 16. ve 17. yüzyıllarda Mimar Sinan'ın şekillendirdiği klasik çağını yaşamıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise geleneksel öğelerin yeni biçimlenmeler içerisinde düşünüldüğü yeni yaklaşımlar izlenmektedir.

Mimar Emre Madran' ın kişisel koleksiyonundan derlenen ve yaklaşık 300 kadar pul ve 50 kadar ilk gün zarfından oluşan sergi, Anadolu Türk Mimarlığı'nın bu sürecini pullar üzerinde yer alan yapıtlarla ve kronolojik olarak vermeyi amaçlamıştır. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından hazırlanan sergi Yapı-Endüstri Merkezi' nde 08 Mart - 20 Mart 2004 tarihleri arasında sergilenecektir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-ve-cumhuriyet-donemi-pullarinda-anadolu-turk-mimarligi-ve-mimar-sinan-sergisi_9597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!