Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Parisli Genç Türk Ressam: Emre Tandırlı

GALERİ x-ist “PAR’İST” Gal

Guide İletişim

Sergiler

Parisli Genç Türk Ressam: Emre Tandırlı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Şubat 2005
BİTİŞ TARİHİ: 12 Mart 2005
+ Ajandama Ekle

ALERİ x-ist

“PAR’İST”

Galeri x-ist, sanatçı Emre Tandırlı’nın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı çalışmalarını Paris’te sürdürmektedir.

Emre Tandırlı’nın yapıtlarını 17 Şubat – 12 Mart 2005 tarihleri arasında izleyebilirsiniz.“ PAR’İST” OLMAYAN KENTİN MANZARALARIBu resimler, hepimizin bildiği ama aslında hiç birimizin belkide hiç uğrayamayacağı bir yerden bakarak tüm görsel algılamayı çağdaş uygarlığın koşullarına göre şekillendiriyor.
İçinde yaşadığımız kenti bir tuvalde tekrar tekrar görmek keyifli bir oyun gibidir, ama biliriz ki bu kentin “olmayan” yerleride var; aynı kendimize ait tinsel görselliğin profilini belki de hiç tanımadığımız gibi... ama bu her an bize özümüzden bile yakın durur.
Gördüğünüz resimler, gündelik olağan yaşantımızdaki bireysel imge edinimlerinin metafizik boyutlarını ortaya çıkarmaya yönelik, pentür geleneğine dayalı görsel bir araştırmanın sonuçları... Bu araştırmada önemli olan hem yaşanan anları hem de hafızalarda depolanan imgeleri, karmaşık bilinçaltı dünyasında rafine ederek tuvale aktarmak, yaşananları hafızada tinsel olanla karıştırarak ortaya koymaktır, tıpkı Paul Gaugin’de olduğu gibi... Bu aşamadan sonra ortaya çıkan sadece bu gizemli manzaraların tuvalde netleşmesi olacaktır. Bir başka deyişle eserlerimi, yaşanmışlıklarımın üst bilince yansımalarını görselleştirme girişimi olarak niteleyebilirim. Resimlerimin çıkış noktası, doğanın kendisi ve kişinin içsel doğasıdır. Çünkü günümüz insanı kaçınılmaz şekilde içinde yaşadığı ve teknolojinin dayatmasıyla gitgide sıradanlaşan kentinin bir parçası, hatta türevi olagelmekte... Oysa gerçekte doğanın sonsuz gücü ile insan ruhunun bilinmez derinlikleri arasında sıkı bir bağ vardır.
Casper David Friedrich’in resimlerindeki ıssız ve boş doğa görüntüleri içinde yer alan figürler, yalnızlığın korkunç karanlığından sıyrılıp, doğadaki sonsuzluğun tanrısal ışığına yönelerek ruhlarındaki gücü aramaktadırlar. Belki de çağdaş uygarlığın materyalist yoğunluğu, büyük binaların gölgesinde, bu etkiyi farkında olmadan oluşturmaya başlamıştır.Demek ki karanlığa hapsolan banal kent manzaralarının şiirsel bir başkaldırıyla yeniden resmedilmesi kaçınılmaz hale geliyor.
Önümüzde duran gündelik imgelerin ardındaki sırlarla dolu dünyaya ulaşma dürtüsünü kamçılayan şey, aslında çağdaş kent yaşamına duyulan insani tepkiden ibarettir. Bir bakıma, Doumier’in romantizmindeki « hayatın acı gerçeklerinin » gülünç hale getirilişi, onun olaylara fazlaca duygusal bakmasından ileri geliyordu. Böylelikle, kişinin gerçek hayattan uzaklaşma girişimi bu kez, kentin gizemli mücevherlere dönüşen beton kütleleriyle anlam kazanmaktadır.
Aslında resimlerimi anlatmak, açıklamak, teorisi üzerine çalısmalar yapmak, anlamsız geliyor bana, çünkü önemli olan onlara konu teşkil eden manzarayı hangi açıdan bakarsak daha iyi görebileceğimizin cevabıdır. Üstelik ne kadar kaçınsakta eninde sonunda bu sorunun yanıtını merak edeceğiz. Kimi izleyicininse ilk merak ettiği hatta neredeyse tek düşündüğü bu olacak. O yüzden şimdi en can alıcı soruyu cevaplamayı uygun buluyorum...
Bu resimler “ Kentimden bakarak... “


EMRE TANDIRLI
2005


Galeri x-ist
Eytam Cad. Açıkhava Apt. No: 16/5
34080 Nişantaşı
Tel: 212 291 77 84 Fax: 212 343 69 35
e-mail: info@artxist.com
www.artxist.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/parisli-genc-turk-ressam-emre-tandirli_23078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!