Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Resim Bir İtiraftır

Kenan Ataseven, Nihat Kemankaşlı, Vedat Örs, Bilgehan Uzuner, Mehmet Yılmaz Resim Sergisi İlayda Sanat Galerisi 2 - 30 Kasım tarihleri arası

yapitr/Deniz Türkeri

Sergiler

Resim Bir İtiraftır
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 2 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 30 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

b>Kenan Ataseven, Nihat Kemankaşlı, Vedat Örs, Bilgehan Uzuner, Mehmet Yılmaz Resim Sergisi

İlayda Sanat Galerisi 2 - 30 Kasım tarihleri arasında Kenan Ataseven, Nihat Kemankaşlı, Vedat Örs, Bilgehan Uzuner, Mehmet Yılmaz'ın resimlerinden oluşan 3. yıl özel sergisiyle yeni sezona giriyor.

Dijital imgelerin etkisi altındaki insanların dikkatini yeni resim üretimine çekmeyi ilke edinmiş olan İlayda Sanat Galerisi, açıldığı günden bu yana (2002) araştırmacı yaklaşımını resmi etkili bir ifade aracı olarak kullanan bir çok sanatçıya olanak vererek vurguluyor.

Resim üretiminin izleyici ve alıcının beğenisi ve talebine sunulmasında galerinin kendine özgü bir çizgisinin yerleşmesine ve uzun menzilli bir galeri profilinin oluşmasına özen gösteren İlayda Sanat Galerisi ile çalışan Kenan Ataseven, Nihat Kemankaşlı, Vedat Örs, Bilgehan Uzuner, Mehmet Yılmaz bu nedenle rastlantısal olarak bir araya getirilmiş ressamlar değil. Ortak özellikler ve amaçların keşfedilmesi ve günümüze özgü bir kuşak üretiminin belirginleşmesi, galerinin amaçladığı bir tutum.

Bu resimlerdeki ortak kavramsal özellikler tektipleşen bir toplum yapısına yanıt vermeye çalışan ısrarlı bir öznellik ve parçalanmış dünya görüntüsünün, bir onarım önerisi olarak yeniden parçalanmasıdır. Çoğul imge yağmurunun zihinde bıraktığı izlenimlerin bir işaret ve simge sözlüğüne, bilinçaltı imgelerin bilinç uyandıran imgelere dönüşmesi de bu resimlerde izleniyor. Resimlerin ayrıntısında ise, günümüz düzeninde yaşayan bireyin beden ve ruh, içevren ve dışevren, şiir ve şiddet, büyü ve gerçek gibi ikilemlerinin izleri sürülüyor. Çoğunluk için bu ikilemlerin zihinlerde ve bedenlerde bıraktığı etkileri itiraf etmek zordur; ressamlar bu itirafları derinlemesine yapabiliyor.

Resimlerdeki ortak biçimsel özellikler de 20.yy sanat üretiminin dışavurumcu, soyut ve postmodern akımlarına göndermeler içeriyor. Büyük lekelerden oluşan arka planlar, üst üste bindirilmiş bölümler ile işaret ve figürlerin kesişmeleri, farklı alanlardan toplanmış imgelerin yan yana getirilmesi, imgelerin yazıyla yan yana getirilmesi geçmişin dada ve kolaj tekniklerinde temelleniyor. Bu rahat alıntı yaklaşımı, günümüzdeki resmin kaçınılmaz olarak 20.yy resmine yaslandığının açık kanıtı olarak sunuluyor.

Günümüz sanat izleyicisi, tüketim ve medya dünyasının yarattığı imgelem sınırlamalarını, güncel sanatın sunduğu seçenekleri izleyerek aşabilir. Resim, bu süreçte, geleneksel teknikleri güncel imgelem olgusu ile birleştirmek gibi zor bir işlev üstleniyor. İzleyici İlayda Sanat Galerisi'nin desteklediği bu beş ressamın işlerinde bu işlevin farklı görüntülerini keşfedebilir.

İlayda Babacan
İlayda Sanat Galerisi

Husrev Gerede Cad.
No:29
Tesvikiye/Istanbul

Tel : 0.212.227 92 92


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/resim-bir-itiraftir_19130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!