Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Sanat Kapıyı ‘Çal’dı...

Genç Denizliler Birliği tarafından düzenlenen “Kalbimizdeki dostluk: Sanat” başlıklı proje kapsamında ünlü ressam İbrahim Çallı anısına resim ve he

NTV-MSNBC

Diğer
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Ağustos 2004
BİTİŞ TARİHİ: 4 Eylül 2004
+ Ajandama Ekle

b>Genç Denizliler Birliği tarafından düzenlenen “Kalbimizdeki dostluk: Sanat” başlıklı proje kapsamında ünlü ressam İbrahim Çallı anısına resim ve heykel atölyeleri hazırlanıyor.

Ayrıca yerel kültürün devamı ve tanıtımı amacıyla takı tasarımı ve desen atölyeleleri de bu kapsamda yer alacak.

22 Ağustos - 04 Eylül tarihleri arasında Denizli’nin Çal ilçesinde kurulacak olan atölyelere Türkiye’den ve yurtdışından yaşları 18 ile 25 arasında değişen gençler katılıyor.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje ile Çal’ın Almanya’nın Bremen örneğinde olduğu gibi bir sanat kasabasına dönüştürülmesini hedefleniyor.

FESTİVALİN AMACI
Atölye boyunca bir sanat ve kültür kasabasına dönüşmesi amaçlanan Çal’da, festival kapsamında ayrıca sanatçıların motivasyonu, genç yeteneklerin desteklenmesi, yeni yeteneklerin keşfedilmesi ve sanatla kurulan dostlukların geleceğe taşınması amaçlanıyor.
Amacını gençlerin sosyal, ekonomik ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve projeler geliştirmelerine destek vermek olarak belirleyen dernek; atölye çalışması için Avrupa’nın farklı kesimlerinden seçilen gençlerin dar gelirli ve kendi imkanlarıyla seyahat edemeyecek koşullarda olmasına, Türkiye’den katılacak olan grubun çoğunluğunun ise çocuk yetiştirme yurtlarından ve coğrafi bakımdan düşük imkanlara sahip bölgelerden seçilmesine özen gösterdi.

YÖRE HALKININ KATILIMI SAĞLANACAK
Sanatın belli bir dine, dile, ırka ve mezhebe ait olmaması, evrenin ortak dili ve özgürlük anlayışı olması bu projenin ete kemiğe ürünmesinde en önemli etkenlerden biri oldu.
İbrahim Çallı gibi atölye geleneğinden gelen büyük bir ressamın anısına düzenlenen bu etkinlik, bölgenin sanatsal değerlerinin ön plana çıkarılmasına ve dünyanın dört bir yanından gelen gençlerin aynı ortamda sanatı solumasına imkan tanıyacak. Atölye çalışmasının sadece katılımcılar bazında kalmaması için yöre halkının ilgilendikleri bir dalda projeye ortak olması, katılımı sağlanacak. Bu sayede halk Avrupalılık bilincini katılımcılarla paylaşırken aynı zamanda yörenin yerel motiflerini de onlara sunma fırsatını yakalamış olacak.
Böylece sanata ilgi duyan fakat ekonomik açıdan kısıtlı imkanlara sahip gençlerin, atölyelerde kendi ülkelerinin özgün bir sanatını diğer ülkelerdeki gençlere uygulamalı olarak tanıtmaları ve sergilemeleri hedefleniyor. Böylece İbrahim Çallı’nın misyonunda; Çal ilçesi minik bir sanat kasabası havasına bürünmüş olacak.

FAALİYET PROGRAMI
15 gün sürecek atölye programı çerçevesinde ayrıca doğal güzellikler, tarihi ve kültürel yerler, yöresel sanat atölyeleri, özgün sosyal yaşamın tanıtımı ve katılımının sağlanması amaçlanıyor.
Atölye çalışmaları yağlıboya, pandomim, ahşap heykel ve modern dans olmak üzere dört bölümde yapılacak. Bu çalışmalar Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi öğretim görevlilerinin başkanlığında, üniversite öğrencilerinin ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin asistanlığında gerçekleşecek. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak ürünler günün sonunda düzenlenen sergilerde gösterime sunulacak.
Ortak teması ‘Dostluk ve Barış’ olarak belirlenen temel atölye çalışmaları, grupların ortak bir ürün sunmasıyla bağını bir kez daha kuvvetlendirmiş olacak.

YEREL DÜZEYDEKİ ETKİ
Çallı’lar da etkinlik süresince ilgilendikleri bir dalda atölye çalışmasının içinde yer alabilecek. Hem yabancı olduğu sanat dallarıyla tanışma imkanı bulacak hem de beğenileri keşfedip, yeteneğini o yönde kullanma yetisi kazanacak.
Atölye çalışmalarının Türkiye grubu 10 - 12 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Çeşitli bölgelerin çocuk esirgeme kurumları, sosyo - ekonomik engelli çocuklar ve azınlık gruplarından derlenmiş çocukların topluma kazandırılması ve entelektüel yönlerinin gelişimi konusunda katkıda bulunulması amaçlanıyor.
Fransa, Yunanistan, Polonya ve Almanya’dan gelen katılımcılarla gerçekleştirilecek atölye çalışmaları üretilen eserlerin sergilenmesiyle son bulacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sanat-kapiyi-caldi-_16240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!