Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Sulukule'yi Aldılar Darbukamı Kırdılar"

İstanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınarak, 2005’den bu yana binlerce sakini yerinden edilen ve hızla yıkılan Sulukule’nin, yıkım ve mücadele sürecini anlatan “Sulukule’yi Aldılar Darbukamı Kırdılar” sergisi Hafriyat Karaköy’de açılıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

"Sulukule'yi Aldılar Darbukamı Kırdılar"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 31 Mayıs 2009
BİTİŞ TARİHİ: 6 Haziran 2009 18:30
YER: Hafriyat - Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Sulukule Platformu
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 245 31 68 E: info.hafriyat@gmail.com
+ Ajandama Ekle

stanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınarak, 2005’den bu yana binlerce sakini yerinden edilen ve hızla yıkılan Sulukule’nin, yıkım ve mücadele sürecini anlatan “Sulukule’yi Aldılar Darbukamı Kırdılar” sergisi Hafriyat Karaköy’de açılıyor.

Sergi, Belediye ile kurulmaya çalışılan iletişim çabalarını belgeleyen dökümanlar, STOP girişimi tarafından hazırlanan alternatif  kentsel plan, bölgede yapılan araştırmalar, basın taramaları, videolar ve fotoğraflarla bölgede yaşanan süreci anlatmayı amaçlıyor.

Sulukule Platformu tarafından düzenlenen sergi 31 Mayıs’a kadar görülebilir.

Sulukule

İstanbul’da kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde kaybedilen birçok mahalleden biri olan Sulukule, yaklaşık 1000 yıllık bir Roman yerleşimi. Mahalle, yerel kimliği ve mimari özellikleriyle, İstanbul için çok önemli bir kentsel mekan oluşturuyordu. İstanbul’da belediye ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen, onlarca mahallenin yerinden edilme sürecinde, sadece fiziksel çevreye zarar verilmiyor, aynı zamanda kültürel-sosyal yapı ve topluluk kimliği de yok ediliyor. Bu kritik süreçte, Sulukule’nin kurtarılması için çalışan Sulukule Platformu konunun insani, kentsel ve hukuki boyutlarına dikkat çekmek üzere yoğun bir biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’den ve birçok ülkeden çeşitli akademisyenler, araştırmacılar, basın, yayın kuruluşları ve sanatçılardan Sulukule için destek alan platform bu sayede, artık mahallenin büyük bölümü yıkılmış olsa da, Sulukule önemli bir gündem maddesi haline geldi. Kentsel dönüşüm sürecinin ve TOKİ uygulamalarının bir kez daha sorgulanması için bir işaret fişeği oldu.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sulukuleyi-aldilar-darbukami-kirdilar_68691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!