Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU

Tarih Boyunca "Ana Tanrıça" Osmanlı Bankası Müzesi'nde...

Tarih Boyunca "Ana Tanrıça"Söyleşisi / Osmanlı Bankası Müzesi

yapi.com.tr

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Aralık 2006 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 27 Aralık 2006
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 22 70 E: obmuze@ottomanbank.com
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen Obje ve Ritüel söyleşilerinde bu ay, Doç. Dr. Zühre İndirkaş'ı ağırlayacak. "Çağlar Boyu Ana Tanrıça İnancı ve Türk Resmine Yansımaları" konulu söyleşi, 27 Aralık Çarşamba günü, saat 18:30'da gerçekleştirilecek. İndirkaş konuşmasında, tarih boyunca çeşitli sanat ürünlerinde yansımaları görülen Ana Tanrıça kavramının, resim sanatı üzerindeki rolünü anlatacak.

İnsanlığın ilk inanç sistemlerinde asal öğe olan kadının, Ana Tanrıça kimliğiyle Anadolu'da doğum, yaşam ve ölüm üzerinde egemen olan bir inanca dönüşmesinin, Yunan, Roma, Frig ve diğer kültürlerde isim değiştirerek varlığını korumasının öyküsü aktarılacak.

Doç. Dr. Zühre İndirkaş
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Klasik Arkeoloji öğrenimi gördü. İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde University College'e misafir öğrenci statüsünde 1 yıl devam etti. 1985'te İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde araştırma görevlisi oldu. Doktora çalışmalarını, 1987'de British Council araştırma bursuyla gittiği Londra'da sürdürdü. Doktorasını 1990'da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nde tamamladı. Halen aynı üniversitede doçent olarak görev yapıyor. Antik Yunan, Anadolu, Orta Asya söylenceleri ve resim sanatıyla ilgili yurtiçi ve yurtdışında 30'u aşkın makalenin yanı sıra Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan "Ana Tanrıçalar, Kybele ve Çağdaş Türk Resmindeki İzdüşümleri", "Türkler'de Hükümdar Tacı Geleneği" ve İsviçre'de Spur Verlag'ın yayımladığı "Die Alttürkischen Mythen in Mittelasien und Ihr Weiterleben in Anatolien" adlı kitapları bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tarih-boyunca-ana-tanrica-osmanli-bankasi-muzesinde-_50427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!