Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Tayfun Erdoğmuş / Jochen Proehl: Yeraltı / Yerüstü - Unter Der Erde / Uber Der Erde

Tayfun Erdoğmuş / Jochen Proehl: Yeraltı / Yerüstü - Unter Der Erde / Uber Der Erde

yapi.com.tr

Sergiler

Tayfun Erdoğmuş / Jochen Proehl: Yeraltı / Yerüstü - Unter Der Erde / Uber Der Erde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Haziran 2006
BİTİŞ TARİHİ: 30 Temmuz 2006
YER: Borbeck Şatosu Sanat Galerisi - Galerie im Schloß Borbeck, Schloßstraße 101, Essen, Almanya
DÜZENLEYEN: Essen Şehri Kültür Merkezi
DİĞER BİLGİLER: E: info@tayfunerdogmus.com www.tayfunerdogmus.com www.jochenproehl.de
+ Ajandama Ekle

stanbul ile birlikte 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen Essen kenti, biri Türk diğeri Alman iki sanatçının çalışmalarından oluşan bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Borbeck Şatosu'ndaki sanat galerisi Tayfun Erdoğmuş ile Jochen Proehl'ün farklı bir projesini sanatseverlerle buluşturuyor. Projenin, daha sonra İstanbul'a taşınması da planlanıyor.

Erdoğmuş Proehl'ün, Proehl de Erdoğmuş'un ülkesinde yaşamış; böylece her biri hem biyografik hem de sanatsal bakımdan diğerinin vatanında kök salmış, her iki kültürün içinde ve arasında hareket etme potansiyelini bulmuş.

Karşılıklı olarak kendisinde taşıdığı diğerinin izlerini yansıtan bu proje bu niteliğinden ötürü alışagelmiş "Diyalog Sergileri"nden daha farklı konumlanıyor. yeraltı/yerüstü - unter der erde/über der erde projesi, yalnızca Proehl ile Erdoğmuş'un çalışmalarında barındırdıkları tematik karşıtlıkları değil aksine çalışmaların ortak yönlerini de işaret ediyor.

Tayfun Erdoğmuş, el yapması kağıtla oluşturduğu defterlerinde ve resimlerinde, kuru yaprakları, çiçekleri yerden gökyüzüne uzanan bitkilere dair birer doğabilimsel kanıt gibi bitkisel motifli yapılar oluşturacak şekilde istifliyor. Gerek bitki izlerinin kayıtlarıyla, gerekse geleneksel motif ve hat sanatını çağrıştıran düzenlemeleri ile tuvallerinde çağdaş sanatla geleneksel kültürün kesişme noktasında özgün, tekil bir sanatsal tavır oluşturuyor.

İnsanoğlunun toprağın en üst katmanında bıraktığı belli belirsiz izler ve toprağın kollektif bir organ olduğu anlayışı, "toprak" malzemesine ait mitolojik, dini, ve kültürel bir çok olgu Jochen Proehl'ün çalışmalarının ana eksenini oluşturuyorlar. Proehl'ün bu sergide yer alacak çizim ve fotoğrafları, gerçeklikten alışılmadık biçimde uzak duran anıtsal durgunluklarıyla kendine özgü özel bir yapı barındırıyorlar.

Tayfun Erdoğmuş
1958 Isparta/Türkiye doğumlu Tayfun Erdoğmuş 1970'li yıllarda İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun Resim Bölümü'nü bitirdi ve aynı kurumda 1981'de asistan oldu. Avusturya Hükümeti tarafından kendisine Salzburg Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi (Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst) için birkaç defa burs verildi. 1980'li yıllarda Berlin Sanat Akademisi (Üniversität der Künste, Berlin) için DAAD bursuna hak kazandı. 1997 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde profesör olan Tayfun Erdoğmuş ağırlıklı olarak çalıştığı İstanbul'da düzenli olarak toplu sergilere katılmakta, kişisel sergiler düzenlemekte, aralıklarla Almanya'da da sanatsal faaliyetlerde bulunmaktadır.

Jochen Proehl
1958 Lübeck doğumlu Jochen Proehl çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümünü Türkiye'de geçirdi. 1980'li yıllarda Berlin Sanat Akademisi Resim Bölümü'nde okudu. O dönemden itibaren, aralarında Schleswig-Holstein Eyaletinin ve Kulturfonds Vakfı'nın da verdiği burslar olmak üzere, birtakım teşvik ve burslara hak kazandı ve Kiel Muthesius Yüksek Okulu (Muthesius-Hochschule Kiel)'nda Serbest Grafik dalında yardımcı profesör, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde de Deneysel Fotoğrafçılık olmak üzere çok sayıda sanat eğitimi görevlerine getirildi. Sanatsal faaliyetlerini birkaç yıldır kesintisiz olarak İstanbul'da sürdüren Jochen Proehl 2005 yılında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde ve 2006 yılında Diyarbakır Sanat Merkezi'nde birer kişisel sergi düzenledi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tayfun-erdogmus-jochen-proehl-yeralti-yerustu---unter-der-erde-uber-der-erde_46103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!