Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yazıyapı: Mimari İmge Olarak Tipografi

İlk üç sergisinde mimari tasarım üzerine yoğunlaşan Garanti Galeri (GG), "YAZIYAPI: Mimari İmge Olarak Tipografi" adlı yeni sergisinde, yazının mim

Garanti Galeri

Sergiler

Yazıyapı: Mimari İmge Olarak Tipografi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Ocak 2004
BİTİŞ TARİHİ: 6 Mart 2004
+ Ajandama Ekle

b>İlk üç sergisinde mimari tasarım üzerine yoğunlaşan Garanti Galeri (GG), "YAZIYAPI: Mimari İmge Olarak Tipografi" adlı yeni sergisinde, yazının mimari unsurlarla güçlendirildiği afiş tasarımlarını irdeliyor.

Sergide; tipografi kavramının yerleşmeye başladığı 1920'lerden önce Michaly Biro'nun yaptığı "yazı"yı "yapı"ya dönüştüren afişlerden, savaş sonrasında yazının "anlam" ve "biçim"inin ayrılmaz bir bütün oluşturduğu tasarımlara kadar pek çok çalışma yer alıyor. Zürich Museum für Gestaltung (Zürih Tasarım Müzesi) koleksiyonundan seçilen afişlerle hazırlanan ve tasarım danışmanlığını Grafik Tasarımcı Bülent Erkmen'in yaptığı sergi, 27 Ocak - 6 Mart tarihleri arasında gezilebiliyor.

50'ye yakın orijinal afişin yer aldığı sergide, Ivan Chermayeff, Ralph Schraivogel, Makoto Saito, Mirco İlic ve Takenobu Igarashi gibi tasarımcıların yapıtları da bulunuyor.

Sergi Hakkında...

Yazı, bir afişin olmazsa olmaz unsurudur, ancak tanımı gereği çok kısa olmalıdır. İmge ise afişi zenginleştiren, mesajı güçlendiren bir unsurdur yalnızca. Afişteki bu kısa yazının mimari bir boyutla zenginleştiği tasarımlarda, mimarinin ima yoluyla düşündürme gücü, tipografiye büyüklük duygusu verir, bir bina gibi anlaşılır kılar. Mimari kendini bir metin gibi okuturken, yazı heykelleşir, "yazıyapı"ya (typotecture) dönüşür. (Felix Studinka, Zürih Tasarım Müzesi Afiş Koleksiyonu Küratörü)

Garanti Galeri
İstiklal Caddesi No:187
Beyoğlu / İstanbul
Tel: (212) 293 63 71
Salı-Cumartesi 11:00-20:00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yaziyapi-mimari-imge-olarak-tipografi_8540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!