Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yerel Kültürler Nefes Alıyor

Düşlere bir sınır koymak mümkün mü acaba? Hayali Festival bundan dokuz yıl önce Paris’teki Dünya Kültürleri Evi’nde başladığında, en büyük düşü, her geçen gün biraz daha tektipleşen dünyamızdaki kültürel çeşitliliği desteklemek ve bu zenginliği daha farklı bir coğrafyada yaşayanlara tanıtmaktı.

Zaman

Diğer

Yerel Kültürler Nefes Alıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Nisan 2005
BİTİŞ TARİHİ: 17 Nisan 2005
+ Ajandama Ekle

üşlere bir sınır koymak mümkün mü acaba? Hayali Festival bundan dokuz yıl önce Paris’teki Dünya Kültürleri Evi’nde başladığında, en büyük düşü, her geçen gün biraz daha tektipleşen dünyamızdaki kültürel çeşitliliği desteklemek ve bu zenginliği daha farklı bir coğrafyada yaşayanlara tanıtmaktı.

Böylelikle, kendi ülkelerinin geleneksel kültüründe oldukça önemli bir yere sahip, ancak dünya ölçeğinde yeterince tanınmayan sanatçılar gelmeye başladılar Paris’e.

17 Nisan’a kadar sürecek festival programında danstan müziğe, filmden tiyatroya kadar sanatın farklı alanlarına yer veriliyor. UNESCO’nun da desteklediği Hayali Festival çerçevesinde, bir UNESCO projesi olan “Dokunulmaz Kültürel Zenginlik”in tartışıldığı oturum, daha geniş kitleler tarafından konunun öneminin kavranmasına yardımcı olacak hiç şüphesiz. İzleyiciler, bir yandan Tayvan’da kukla sanatının ne kadar önemli ve yerleşik olduğunu fark edip; diğer yandan Portekiz’in geleneksel müziği ‘fado’yu, ülkenin en etkileyici seslerinden biri olan Maria Ana Bobone’den dinliyorlar. Ya da, yetmiş yaşındaki Brezilyalı samba kraliçesi Dona Inah’ın enerjisine şaşırıp kalıyorlar. Standartlaşmış kültürel etkinlik takvimlerinden sıkılmaya başlamış olanlar, biraz daha ilginç, daha az duyulmuş etkinlikler arayanlar, Moğol ve Sibiryalı şamanlar hakkında bilgi edinmek, Endülüs müziğinin kökenlerinin nereden geldiğini anlamak, Kore kağıt sanatı geleneği Hanji’yi tanımak, ya da Uygur bölgesine ait Dolan müziğini dinlemek için ilgi gösteriyorlar bu etnik festivale.

Dünya Kültürleri Evi’nde gerçekleşen gösterilerden sonra verilen kokteyllerle davetli sanatçılar ile izleyicilerin bir araya gelmesini sağlayan samimi bir ortam yaratılıyor. Böylece, sanatçıların seçiminden gösterilere, hatta en son aşama olan sanatçı-izleyici buluşmasına kadar, alışageldiğimiz sahne sanatları atmosferi halkasını kıran bir yaklaşımla organize edilen bu festival, aslında sanatın da ne kadar büyük bir doğallık ve mütevazılık içinde yapılabileceğini gösteriyor bizlere.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yerel-kulturler-nefes-aliyor_25325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!