Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yıldız Mimarlar Yapılarını Londra'da Tartışıyor

Architecture Foundation

yapi.com.tr

Buluşmalar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Nisan 2007
BİTİŞ TARİHİ: 29 Mayıs 2007
YER: The Union Chapel, Compton Terrace, Islington, London N1 2XD
DÜZENLEYEN: The Architecture Foundation
DİĞER BİLGİLER: www.unionchapel.org.uk tel: + 44 (0)20 7226 4750 fax: + 44 (0)20 7354 8383
+ Ajandama Ekle

ngiltere'nin özel teşebbüsle açılan ilk mimarlık merkezi Architecture Foundation tarafından 5 yıldır düzenlenen ve mimarlık camiasının önde gelenlerini kamuyla buluşturan toplantılar bu yıl özel bir programla seyirciyle buluşuyor. Amerika, Avustralya ve Avrupa kıtalarında yapımı tamamlanmış yenilikçi binaların yaratıcıları tarafından anlatılacağı toplantılar, mimari yaratıcılığı detaylandırırken dinleyicilere de dünyanın önde gelen mimarları tarafından yürütülen uluslararası projelere dahil olma fırsatı sunuyor.

Toplantı Takvimi:


19 Nisan 2007
Institute of Contemporary Art, Boston


New York kökenli Diller Scofidio + Renfro dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinden biri. Özellikle mimari pratikte avant-garde eğilimleriyle dikkat çeken ofisin ilgi alanları elektronik medyadan kültürel teorilere kadar uzanıyor. İsviçre’deki Blur Binası (2002) ya da Moving Target (1996) gibi disiplinlerarası çalışmalarda imzası bulunan ofisin çalışanları, kent planlamasından tiyatro prodüksiyonlarına, küratoryel komisyonlardan yayınlara kadar faaliyet gösteriyorlar.
Boston’daki Çağdaş Sanat Enstitüsü ise Diller Scofidio+Renfro’nun mimariye getirdiği inovatif yaklaşımın mükemmel bir örneği. İlham veren bina kültürel aktiviteler merkezi ve kentliler için bir kültür barınağı olarak göze çarpıyor. 18 bin metrekare üzerine kurulu binada galeriler, bir performans tiyatrosu, restoran, kitap mağazası, atölye-eğitim salonları ve yönetim ofisleri yer alıyor.
Bu toplantıyaDiller Scofidio + Renfro'nun kurucularından Liz Diller konuşmacı olarak katılacak.


2 Mayıs 2007
Southern Cross Station, Melbourne


40 yılı aşkın tecrübesiyle Avrupa’da hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Grimshaw Architects İngiltere’de Eden Project ve Waterloo Uluslar arası Terminali’yle biliniyor. Merkez ofisi Londra’da olan şirketin Melborn ve New York’ta da ofisleri bulunuyor. Avustralya’nın en yoğun nakliyat merkezlerinden biri olan Southern Cross Station’ın yeni düzenlemesi ve ek birimlerin yapılması işi de Grimshaw’un Avustralyalı Jackson Architecture ile birlikte üstlendiği bir proje.
Çarpıcı ve engebeli çatı sistemine sahip bina şimdiden şehrin mimari ikonlarından biri haline gelmiş durumda. Bu yapı hakkındaki konuşma Sir Nicholas Grimshaw CBE PRA RIBA AIA (Başkan) ve Mark Middleton tarafından gerçekleştirilecek.

22 Mayıs 2007
Wembley Stadyumu, Londra


Yirmi ülkeye yayılan ofisleriyle uluslararası mimarlık arenasında en başta giden şirketlerden biri olan Foster and Partners, özellikle Swiss Re Kulesi, Millennium Köprüsü ve City Hall gibi yapılarla Londra silüetine etki etmesiyle biliniyor.

Wembley Stadyumu ise bu yıl Londra’da açılışı en heyecanla beklenen yapılardan. 2007 baharında açılacak stadyum, tasarımında eğlenceye ayrılan bölümleriyle ulusal standartlar getirmeyi amaçlıyor. Yeni stadyumun en belirgin özelliklerinden biri, 90 bin kişilik seyirci tribünlerini hava koşullarından koruyacak açılır-kapanır çatı sistemi. 11 metre yüksekliğindeki kemer ise Wembley’in ikiz kuleli sileuetini belirginleştiriyor. Bu toplantıda ise Lord Norman Foster ve Mouzhan Majidi konuşmacı olarak yer alacak.

29 Mayıs 2007
Management Sciences University, Bordeaux


Paris merkezli Lacaton Vassal özellikle sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kalarak gerçekleştirdiği yenilikçi konut ve yerel idare yapılarıyla ünlü. 2006 yılının sonlarında açılan Management Science University ise Bordeaux kentinin eşsiz mimari yapılarından biri olmaya aday. Dört bloklu yapının bir kare alan üzerinde farklı yükseltide bulunan uzantıları, avlu ve geçitleri dikkat çekiyor. Zemin ve ilk katlarda yerel idare ve sosyal hizmetlerin ofisleri yer alırken, ikinci kattan itibaren akademik departmanların ofisleri yerleştirilmiş. Prefabrike elemanların kullanıldığı binada, değişebilen ve ekonomik bir tasarım uygulanmış.


Londra’daki The Union Chapel’de gerçekleştirilecek toplantılara giriş ücreti 12£, öğrenci ve üyeler için indirimli fiyat ise 8£.

Ayrıntılı bilgi için www.architecturefoundation.org.ukhttp://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yildiz-mimarlar-yapilarini-londrada-tartisiyor_53032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!