Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1 Milyon Ağaç Gitti

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, "Orman Bölge Müdürü ile muhafaza memurlarının silahlı adamlar yüzünden korkudan giremediğini" söylediği Beykoz'daki Acaristanbul, yemyeşil ormanın içinde beton mezarlığı gibi beklemede. 2 bin 290 dönümlük arazi üzerine kurulacak site için yaklaşık 1 milyon adet ağaç kesildiği tahmin ediliyor. İnşaat

Milliyet Gazetesi/Şenol Demirci
1 Milyon Ağaç Gitti

evre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, "Orman Bölge Müdürü ile muhafaza memurlarının silahlı adamlar yüzünden korkudan giremediğini" söylediği Beykoz'daki Acaristanbul, yemyeşil ormanın içinde beton mezarlığı gibi beklemede. 2 bin 290 dönümlük arazi üzerine kurulacak site için yaklaşık 1 milyon adet ağaç kesildiği tahmin ediliyor. İnşaat tamamlanana kadar da milyonlarca ağaç kesilecek.

Acar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, "Tüm ağaçları kesme iznim var, ama yüzde 40'ını bırakacağım" dedi.

İddiaların merkezindeki Serdaroğlu Özel Ormanı, Acarlar İnşaat tarafından 2000 yılında mahkeme satışı ile 13.5 milyon dolara satın alındı. 2 milyon 229 bin metrekare büyüklüğe sahip ormanın satışına devlet katılmadı. Orman mühendisleri ise "Bu ormanda İstanbul'a oksijen sağlayan 250 milyon ağaç mevcuttu. İnşaat yapılacaksa ağaçların kesilmesi kaçınılmaz. Çünkü, gürgen, meşe, dişbudak, akağaç, söğüt ve ıhlamur ağaçları, fiyatı 1 milyon dolardan başlayan süper lüks villalarının peyzajına uygun değil" diye konuştu.
Özel ormanda 72 çeşit bitki tespit edildiğini de belirten mühendisler, bu tür bitkilerin de peyzaja uygun olmadığını ve inşaat sırasında yok edileceğini belirtiyor.

Yapılaşma hiç durmadı
Yüzde 6'lık imar izni bulunan ormanlık alanda inşa edilen Beykoz Acarkent'te ise bu oranın çok üzerinde yapılaşmanın yaşandığı, belgelerle gözler önüne seriliyor. İstanbul Mimarlar Odası, 1993 yılında yaptığı araştırmada, Acarkent'in bölgedeki yapılaşmasının yüzde 32 oranına ulaştığını tespit etti. Aradan geçen 13 yılda, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin önceki gün yaptığı açıklamaya göre yapılaşma oranı yüzde 96'ya ulaştı.

Yargı kararları uygulanmıyor
Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, orman alanında açıkça bir yağma gerçekleştiğini belirterek şunları kaydetti:
"Açıkça yapılanlara göz yumuldu. Dönemin sorumluları, özellikle Orman Bakanlığı adına sorumlu olanlar ihtar davası açmamışlar. Süreler geçtikten sonra dava açtılar. Doğal olarak usul yönünden reddedildi.
Mimarlar Odası'nın idare mahkemesine açtığı davada, ruhsat izinlerinin iptaline karar verildi. Mahkeme kararının uygulanması gerekiyor. Bugün en büyük sorun budur. Hukuka aykırı yapılan, planı bozan uygulamalara açılan davalar iptal kararıyla sonuçlanıyor. Ancak kararlar uygulanmıyor."

İSMET ACAR BASIN TOPLANTISI YAPTI
'Silahla durdurmadık'

TBMM'deki konuşmasında Acarlar İnşaat'a ağır suçlamalar yönelten Pepe, "Acarkent, İstanbul'da yüz karasıdır. Yüzde 6 hakları varken, yüzde 96 yaptılar. Serdaroğlu Ormanı'nda da bu sınırı mutlaka aşacaklarını düşündüm. Bölge müdürümüz, muhafaza memurlarıyla geçen yıl kapılarına gitti. İçeri alınmadılar. 'Nasıl giremezsiniz' dedim. 'Efendim adamlar silahlılar. Korktuk' dediler. Kaymakamlığa şikâyet edildi" demişti.
İsmet Acar, dün düzenlediği basın toplantısında Pepe'nin sözlerini yanıtladı. Sitede silahlı görevli bulunmadığını ve kimseyi de silahla durdurmadıklarını savunan Acar, "2005 yılında bir engel olma yaşanmıştır ama orman memurları görevleri dışında binaları ölçmek istedi. Bu yetki belediyeye ait olduğu için engelledik. Üç ay sonra tekrar geldiler, yardımcı olduk" dedi.

'Aylardır çivi çakılmıyor'
Site için her türlü izni almalarına rağmen, bakanlığın izinlerini iptal etmesi üzerine, 7-8 aydır hiçbir inşaat faaliyetinde bulunmadıklarını belirten Acar, "Her türlü başvuruda bulunduk. Bakanlıktan izin bekliyoruz" diye konuştu. Ayrıca 3 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan da ağaç kesim izni aldıklarını söyleyen Acar, "İstesem tüm ağaçları keserim ama yine de yüzde 40'ını bırakacağım. Buradaki ağaçlar baltalık" savunmasını yaptı. Acar, Pepe'nin Acarkent'te yapılaşmanın yüzde 96'ya ulaştığı iddiasına karşı da şunları söyledi:
"Gelip kontrol etsinler. Yüzde 8'i geçmez. Yüzde 6 yapılaşma, yüzde 2 donatı alanı var."

'Eski bakan Ekinci'nin 13 tane villası vardı'

1993-1995 yıllarında Orman Bakanlığı yapan Hasan Ekinci'nin Acarkent'te villası olduğu iddialarını da yanıtlayan Acar, "Evet 13 tane villası vardı, ama çoğunu sattı. Şu anda var mı bilmiyorum. Arsa hissesi karşılığında almıştı" dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin suçladığı eski Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtuluş'un da Sarıyer Acarkent'te daha önce site yönetiminde çalıştığını kabul eden Acar, Kurtuluş'un maaşlı çalışanı olmadığını, bir süre önce de görevinden ayrıldığını söyledi.

İçişleri: Müfettiş görevlendirildi

İçişleri Bakanlığı, eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler hakkında yapılan suç duyurusunun Bakan Abdülkadir Aksu tarafından işleme konulmadığı iddialarını yalanladı.
Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, eski Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Köktürk'ün, ACARLAR A.Ş. adına kayıtlı Dereseki köyü 4-5 pafta 215 ve 216 parsellerde Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınmadan villa yapılmasına izin verildiği iddiasını içeren şikâyetin, İstanbul Valiliği'nce incelenerek İçişleri Bakanlığı'ndan 6 Eylül 2004'te müfettiş görevlendirilmesinin talep edildiği bildirildi. Görevlendirilen müfettişin raporunda; "iddiaların yargı mercilerince dava konusu edildiğinden, bu aşamada belediye görevlileri hakkında yapılacak herhangi bir işlem olmadığı" ifadelerine yer verildiği kaydedildi.
Belediyenin itirazı üzerine bir Mülkiye başmüfettişinin hazırladığı ön inceleme raporunda da "verilen yapı ruhsatına ilişkin işlemlerde yürürlükte ve geçerli herhangi bir mevzuat hükmüne aykırılık teşkil edecek bir yön bulunmadığı" bilgisinin yer aldığı kaydedildi. Bu raporlar doğrultusunda da soruşturma izni verilmediği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyon-agac-gitti_49774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!