Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

114 Yıllık Bina Canlanacak

1890 yılında inşa edilen okul binasının bakım ve onarımı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alındı. Çalışmalar Şubat ay

Yeni Asır
114 Yıllık Bina Canlanacak

b>1890 yılında inşa edilen okul binasının bakım ve onarımı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alındı. Çalışmalar Şubat ayı sonunda tamamlanacak.

Güzelyalı'daki Hakimiyet-i Milliye İlköğretim Okulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce bakım-onarıma alındı. 3 bloktan oluşan okulun 1890'lı yıllarda inşa edilen ilk binasının bakım ve onarımı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alınırken çalışmaların Şubat ayı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 385'i okul, 31'i de sosyal hizmet kurumu olmak üzere toplam 416 yapıyı onardı.

200 milyar harcanacak
İZBETON Genel Müdürü Hüsamettin Ender bu güne kadar yıkılmaya yüz tutmuş birçok tarihi okul binasını aslına uygun olarak onarıp kente görsel güzellik kazandırdıklarını söyledi. Hakimiyet-i Milliye İlköğretim Okulu'nun bahçe kısmında kalan ve 1890 yılında yapıldığı tahmin edilen tescilli yapı başta olmak üzere okuldaki blokların tamamının tadilattan geçirildiğini ifade eden Ender, çalışmaların yaklaşık 200 milyar liraya malolacağını söyledi.

Eğitim aksamayacak
Okulun çevre binalarla olan ilişkilerini yeniden düzenlediklerini belirten Ender, düzenleme kapsamında gerek tarihi yapıya gerekse yeni binalara sonradan eklenen gereksiz yapıları ortadan kaldıracaklarını söyledi. Okulun ön bahçesine sonradan yapılan ve günümüzde kullanılamayacak durumda olan tuvaletlerle çeşmelerin yıkılıp okulun arka kısmında kalan tescilli yapının yoldan geçenler tarafından da görülebilir hale getirileceğini belirten Ender, "Düzenleme çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak olan eğitim öğretim çalışmalarını aksatmayacak" dedi.

Bu tamirat 20 yıl idare eder
Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde okulun bundan böyle 15-20 yıl boyunca hiç tadilata gereksinim duymayacağını belirten Okul Müdürü İbrahim Çavuşoğlu şunları söyledi: "Sayın Piriştina okul binalarını çağdaş eğitim kurumlarına dönüştürdü. Bu büyük bir kentlilik ruhudur. Bu ruhu yaşatan ve yaşattıran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve ekibine teşekkür ediyoruz. Sayın Piriştina'ya en güzel teşekkürü bu kurumdan yetişen ve büyük başarılara imza atan öğrencilerimizle vereceğiz."

Neler yapılacak?
-Duvarlar boyanacak bahçesi asfaltlanacak
- Tescilli yapı aslına uygun olarak onarılacak. - Binaların çatıları aktarılıp yağmur suyu olukları yenilenecek.
- Yağmur suyu projesi kapsamında binaların tamamı baştan ele alınarak dıştan gelen yağmur sularının sağlıklı şekilde yağmur suyu sistemine aktarılması için düzenlemeler yapılacak.
- Her üç binanın tüm pencere ve doğramaları yenilenecek.
- Tüm dış doğramalar alüminyum doğrama olarak değiştirilecek.
- Tarihi binadaki doğramalar aslına uygun olarak onarılacak.
- Bina içindeki kapılar kasaları da dahil olmak üzere tamamen yenilenecek.
- Kalorifer tesisatının bakım ve onarımı yapılacak.
- Binalardaki kirli ve temiz su tesisatları elden geçirilip yenilenecek.
- Binaların iç ve dış boyaları yeniden yapılacak.
- Okulun ön bahçesindeki mevcut tuvaletler yıkılarak tarihi bina gün ışığına çıkarılacak. Yıkılan tuvalet ve çeşmelerin yerine arka bahçeye yenisi inşa edilecek.
- Okulun bahçesindeki yüzeyin tamamı asfaltlanacak.
- Spor alanları düzenlenip kırılan potalar onarılacak.
- Elektrik ve telefon telleri yeraltına alınarak görüntü kirliliiği ortadan kaldırılacak.
- Dış mekan aydınlatmaları yapılırken okulun ön cephesi de özel aydınlatma ile donatılacak.
- Okulu çevreleyen demir korkuluklar yenilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/114-yillik-bina-canlanacak_8980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!