Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

18 Anadolu Eserini 6 Yıldır Bekletiyor

1994 yılından bu yana Dünya Kültür Mirası Listesi'ne isim sokamayan Türkiye'nin 18 tarihi eseri 6 yıldır UNESCO'nun kapısında bekletiliyor.

Zaman Gazetesi
18 Anadolu Eserini 6 Yıldır Bekletiyor

on yıllardaki UNESCO toplantılarında Türkiye ile ilgili konularda sürekli İstanbul ön plana çıktığı için, 6 yıl önce bir liste halinde teklif edilen Selimiye Camii, St. Paul Kilisesi, İshakpaşa Sarayı gibi önemli mekanların Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmesi çalışmalarına sıra gelmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, listedeki mekanlara İstanbul konusu çözüldükten sonra sıra geleceğini belirtiyor.

Türkiye, Dünya Kültürel ve Doğal Miras Sözleşmesi'ne taraf ülkelerden biri. 1972'de imzalanan sözleşmeye göre 'istisnai evrensel değer' taşıyan anıtlar, yapı toplulukları ve sitler dünya mirası kabul ediliyor. Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan değerlerin korunması için bu değerlere sahip devletler, ayrılan fondan yararlanabiliyor. Sözleşme hükümleri, aday ülkeleri 'Dünya Mirası Listesi'ne aday göstermek istediği varlıkları içeren listeyi Dünya Miras Komitesi'ne iletmekle yükümlü tutuyor. Türkiye, bu yükümlülük doğrultusunda hazırladığı listeyi 2000 yılında komiteye sundu.

Türkiye'nin hamlesi sonuçsuz kaldı

Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın ustalığının zirvesinde verdiği bir eser. 245 yılında Fethiye yakınlarında Patara kentinde doğan St. Nicholas (Noel Baba), Hıristiyan dünyasının önde gelen simalarından. Bursa, ilk altı padişah döneminde yapılmış olan 127 cami, 45 türbe, 34 medrese, 25 han, 37 hamam ve 14 imarethane ile Osmanlı'nın ilk başkenti. Doğubayazıt'a hakim bir tepe üzerine kartal yuvası gibi oturan İshakpaşa Sarayı ise son devirde yapılmış saraylar içinde Topkapı Sarayı'ndan sonra en ünlüsü. Ancak, buraları kültürel miras statüsünde gören Türkiye'nin hamlesi 6 yıldır sonuçsuz kaldı. Daha önceden Kültür Miras Listesi'ne dahil edilen İstanbul çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu mekanlarla ilgili tanıtım yapmasını engelliyor. Son yıllarda yapılan UNESCO toplantılarında Türkiye ile ilgili gündem maddesi her zaman İstanbul oldu. Türkiye; İstanbul'un Kültürel Miras Listesi'nden çıkarılıp "Tehlike Altındaki Kültürel Miras Listesi"ne geçirilmemesi için toplantılarda projeler sundu. UNESCO'nun yapılmasını istediği düzenlemelerle ilgili raporlar hazırladı. Bakanlığın 2000 yılında sunduğu liste ise gündeme gelmedi. Bakanlık yetkilileri ancak İstanbul konusu çözüldükten sonra listedeki diğer mekanlara sıra geleceğini belirtiyor.

Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde halen İstanbul (Tarihi Yarımada), Safranbolu, Boğazköy, Nemrut Dağı, Xanthos Letoon, Divriği Ulu Camii, Truva Antik Kenti, Pamukkale, Göreme ve Kapadokya bulunuyor. UNESCO, en son 1994 yılında Safranbolu'yu listeye aldı. O tarihten beri de Türkiye'den listeye giren herhangi bir eser olmadı. Bakanlık yetkilileri, UNESCO'nun artık bir doyma sürecine girdiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu sebeple Türk cumhuriyetleri ile birlikte bir liste hazırlayacağını, ayrıca kendi adına da bir kültürel miras listesi oluşturacağını söylüyor.

Listeye giremeyen eserler

Selimiye Camii, Bursa, Cumalıkızık, Konya Selçuklu Başkenti, Alanya Kalesi, Selçuk Kervansarayları, İshakpaşa Sarayı, Harran, Diyarbakır Kalesi, Ahlat, Sümela Manastırı, Alahan Manastırı, St. Nicholas Kilisesi, St. Paul Kilisesi, Kekova, Güllük Dağı, Efes, Mardin Deyrü'l Zafaran Manastırı ve Karain.

http://www.yapi.com.tr/haberler/18-anadolu-eserini-6-yildir-bekletiyor_49160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!