Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1800'lerin Sonundan Beri Süren Etkileşim: Sinema ve Mimarlık

Işıl ışıl yanan neon lambalarıyla yıllardır insanların hayallerini süsleyen, sabahın dördünde pembe bir kokteyl içmek için açık yüzlerce yer bulabileceğiniz, minik sarı taksilerle her yerini dolaşabileceğiniz, varolan daimi indirimlerle gerçek tüketici kültürünü hissedebileceğiniz, sizi ne kadar yorsa ve yıpratsa bile her zaman "bir gün geri

yapi.com.trbr/> Mimar Birgül Yavuz şöyle diyor: “Mimarlık ve sinema mekanı dolduran iki sanattır. İkisi de bizi mekanların arasında tutabildikleri sürece başarılı sayılırlar.” Gerçekten de Ridley Scott’ın Blade Runner’ında ya da Fritz Lang’ın Metropolis’inde çizilen gelecek-kentler’den, Manhattan yaşamından kesitler sunan Sex and the City adlı televizyon dizisine kadar, sekizci sanatın başarılı örnekleri, izleyicilerini sinema salonlarında ya da televizyonlarının başlarında tutuyorlar.

Peki mimarlık ve sinema ne kadar içiçe geçebilen iki disiplin? George Lucas ve Steven Spielberg gibi Hollywood film makinesinin iki önemli aksı, kendilerini mimar olarak nitelendirmekte ne kadar haklılar?


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi Bahar Aksel’e göre “sinema ile mimarlığın en önemli ortak noktaları bir fikri yoktan var etmeleri ve her açıdan kurgulayarak pek çok parametreyi düşünerek yaratmaları.” Aksel ayrıca Sinemanın hayatı yansıttığın belirtirken sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Mimari mekanlar ve kentler de hayatın içinde aktığı sahne diyebiliriz. Aslında zaten iç içeler, ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil.” Mimar Birgül Yavuz da “mimari ve kentsel çevrenin, filmin mizacını ve pozisyonunu ortaya koyduğunu” vurguluyor.

Bu haber dosyası, 1800’lerin sonlarından beri birbiriyle etkileşim içinde olan bu iki sanat dalının paylaşımlarından örnekler sunmaktadır.

Işıl ışıl yanan neon lambalarıyla yıllardır insanların hayallerini süsleyen, sabahın dördünde pembe bir kokteyl içmek için açık yüzlerce yer bulabileceğiniz, minik sarı taksiler ile bu ışıl ışıl adanın her yerini dolaşabileceğiniz, varolan daimi indirimlerle gerçek tüketici kültürünü hissedebileceğiniz, kanınıza bir kere girdi mi bir daha çıkması mümkün olmayan, sizi ne kadar yorsa ve yıpratsa bile her zaman "bir gün geri dönebilirim" dedirtecek kadar virütik yaşam tarzını deneyimleyebileceğiniz, isminin içinde "erkek" geçen, dünyanın finans ve eğlence merkezine, Sinatra'nın uyumayan şehrine, Manhattan'a Sex and the City çerçevesinden bakıyoruz.


Kaynaklar:
Amy Sohn, "Sex and the City: Kiss and Tell, Updated Edition", Pocket Press, 2004

Wayne Attoe ve Donn Logan, "American Urban Architecture: Catalysts in the Design of Cities", University of California Press, 1992

NYU Fine Arts Departmentt, "Architectural History of New York City: A Field Study", http://www.nyu.edu/classes/finearts
yc/

Carter B. Horsley, “The Midtown Book”, http://www.thecityreview.com/chryslerb.html

Stephanie Zacharek, “The Chrysler Building”,
http://dir.salon.com/story/ent/masterpiece/2002/02/25/chrysler/index.html

HBO, www.hbo.com/city/

Jackie Craven, “Art Deco Architecture”, http://architecture.about.com/cs/timeline/a/artdeco.htm

http://www.yapi.com.tr/haberler/1800lerin-sonundan-beri-suren-etkilesim-sinema-ve-mimarlik_49477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!