Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

20 Bin Konuta Su

20 bin konuta su

Yeni Asır Gazetesi
20 Bin Konuta Su

b>İZSU yetkilileri, çıkan kararın kaçak konutları kapsamadığını, ağırlıklı olarak kooperatifleri yakından ilgilendirdiğini açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren 2006 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, inşaat ruhsatı olan, ancak herhangi bir sebeple 'yapı kullanma izni belgesi' alamadığı için su bağlatamayan 20 bine yakın meskene kolaylık sağladı. Daha önce 2004 yılı ekim ayında yürürlüğe giren ve kaçak yapılara elektrik, su ve benzeri altyapı hizmetlerinin götürülmesini yasaklayan TCK'nın 184. maddesi nedeniyle, bu hizmetlerden yararlanamayan abonelere de yeni bütçe kanunu ile gün doğmuş oldu.

Suları bağlanacak
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, bu yılki bütçe kanununun kaçak yapıları kapsamadığına dikkat çekerek, çoğu kooperatiflerden oluşan mesken sahiplerinin yol, elektrik, telefon ve doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birini ya da birkaçını aldıklarını belgelemeleri halinde, yapı kullanma izni alıncaya kadar geçici olarak meskenlerine sularının bağlanacağını belirtti.

Şubatta başlıyor
Ocak ayı başında yürürlüğe giren 2006 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, inşaat ruhsatı olan, imarlı fakat SSK'ya prim ya da vergi borcu olduğu için veya projeye aykırı imalat yaptığı için yapı kullanma izni alamayan yapılara umut oldu. 1 yıl süreyle geçerli olacak olan kanun uyarınca, metropole yeni dahil olan ilçe ve beldelerde de bulunan yaklaşık 20 bine yakın meskenin bu haktan yararlanacağı belirtildi.

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri son olarak 2004 yılı ekim ayında durdurdukları su bağlama çalışmalarına şubat ayından itibaren başlanacağını belirtti. Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan afların kaçak ve ruhsatsız yapıları da kapsadığına dikkat çeken yetkililer, bu yıl ocak ayında yürürlüğe giren 'Bütçe Kanunu'nun 32. maddesinin m bendinin' sadece inşaat ruhsatı olan, imarlı fakat herhangi bir nedenle yapı kullanma izni alamayan yapıları kapsadığına dikkat çekti.

Bağlama bedeli 250-350 YTL arasında
Vatandaşların ya da kooperatiflerin inşaata başlamadan önce, inşaat ruhsatı alırken İZSU Genel Müdürlüğü'ne altyapı bedellerini peşin ödedikleri için imarlı, inşaat ruhsatı olan ve bu haktan yararlanmak isteyen mesken sahiplerinin sadece branşman, yani bağlama bedellerini ödeyeceklerini belirten İZSU yetkilileri, bu rakamında 250 ila 350 YTL arasında değiştiğine dikkat çekti. Bağlantı ücretlerinin su borusunun çapına ve çekilecek olan hattın mesafesine göre değiştiğini belirten yetkililer, bir terslik olmaması halinde şubat ayından itibaren müracaatların kabul edileceğini, vatandaşların İZSU şubelerine başvuruda bulunabileceklerini söyledi.

İşte istenen belgeler
Kooperatiflerin ya da konutların haktan yararlanabilmeleri için inşaat ruhsatı, numarataj belgesi, tapu ve inşaat sırasında altyapı katılım bedelini ödediklerine dair belgelerle, İZSU Genel Müdürlüğü'nün kent genelindeki ilgili şubelerinden herhangi birisine başvurmaları yeterli olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/20-bin-konuta-su_40822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!