Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2004’te Doğalgaz Yatırımı Hızlanacak

Doğalgaz yatırımlarının 2004 yılında 300 milyon doları bulması beklenirken; EPDK 107 milyon dolarlık doğalgaz dağıtım şebekesi yatırımı için lisans

NTV-MSNBCb>Doğalgaz yatırımlarının 2004 yılında 300 milyon doları bulması beklenirken; EPDK 107 milyon dolarlık doğalgaz dağıtım şebekesi yatırımı için lisans verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 15 il ve ilçe için gerçekleştirilen doğalgaz dağıtım lisansı ihaleleri yatırıma dönüşüyor. Dağıtım lisanslarını alan şirketler, havaların ısınmasıyla birlikte şehirlerde doğalgaz şebekelerinin ilk kaynaklarını yapacaklar ve böylece 2004 yılında özel sektör kuruluşları tarafından, yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırıma başlanacak.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayından bugüne 20’nin üzerinde il için ihaleye çıkan ve 15 ihaleyi sonuçlandıran EPDK, Kayseri’nin ardından geçtiğimiz günlerde Konya, Kütahya ve Çorlu ihalelerini kazanan firmalara da doğal gaz dağıtım lisanlarını verdi.
EPDK’nın ilk lisan verdiği Kayseri ilinde şirket lisans aldığı gün yatırıma başlamıştı. Kayseri’de bu yıl 30 milyon metreküpün üzerinde gaz kullanılacağı hesaplanıyor EPDK’nın Şubat ayı içinde Erzurum, Bandırma, Balıkesir, Gebze, İnegöl, Çatalca ihalesini kazanan firmalara doğal gaz dağıtım lisansını vermesi bekleniyor.

YENİ KENTLERE DOĞALGAZ GİDECEK
EPDK, BOTAŞ tarafından doğal gaz arzı sağlanması halinde bu yıl aralarında Denizli, Gaziantep, K.Maraş gibi sanayisi güçlü illerin yanı sıra Antalya, Afyon, Aydın, Isparta, Malatya, Kars, Tekirdağ, Yozgat, Edirne, Nevşehir gibi illerde de doğal gaz dağıtım lisansı ihalelerine çıkmayı planlıyor. Kurum uzmanlarının önümüzdeki günlerde İzmir, Erzincan, Manisa ve Niğde’de yerinde yapacakları incelemelerin ardından Kurul tarafından ihaleye çıkılıp çıkılmayacağına karar verilecek.
Yönetmeliklere göre ihaleleri kazana firmalar 90 gün içinde işlemlerini tamamlayarak lisans alıyorlar. Şirketlerin lisans aldıktan tarihten itibaren 6 ay içinde yatırıma başlamaları, 18 ay içinde kentte doğal gaz kullanılmaya başlanması ve 5 yıl içinde kentin tamamında doğal gaz kullanımının sağlanması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2004te-dogalgaz-yatirimi-hizlanacak_8978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!