Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2012’ye Kadar 250 Kilometre Raylı Sistem Hayata Geçecek

ADBA AŞ ve Avusturyalı Bohmann Grup tarafından Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen “Viyana&İstanbul Ulaşım Sempozyum”da şehir ulaşımı ve ulaşım politikası, Viyana ve İstanbul ulaşım masterplanı, büyük şehirlerde hareket imkanları, gelecek modelleri ve altyapıların geliştirilmesi başlıkları masaya yatırıldı.

Akşam Gazetesi
2012’ye Kadar 250 Kilometre Raylı Sistem Hayata Geçecek

laşım altyapısı geliştirmedeki başarılarıyla dünyanın örnek belediyelerinden biri olan Viyana Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ulaşım konusunda ortak bir etkinlik düzenledi. ADBA AŞ ve Avusturyalı Bohmann Grup tarafından Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen “Viyana&İstanbul Ulaşım Sempozyum”da şehir ulaşımı ve ulaşım politikası, Viyana ve İstanbul ulaşım masterplanı, büyük şehirlerde hareket imkanları, gelecek modelleri ve altyapıların geliştirilmesi başlıkları masaya yatırıldı.

2009 kırılma noktası
Etkinliğe belediye üst düzey yetkililerinin yanı sıra DEİK Türk-Avusturya İş Konseyi Yönetim Kurulu, Viyana Ticaret Odası gibi kurumlar da katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan İBB Ulaşımdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Rafet Bozdoğan metro ulaşım sistemleriyle ilgili iki önemli tarih verdi: 2009 ve 2012.

“2009 kırılma noktası olacak” diyen Bozdoğan “2012’de raylı sistemlerin uzunluğu 250 km’yi bulacak. Günlük toplu taşıma kullanan sayısı 7 milyona ulaşacak” dedi ve ekledi: “Raylı sistemlere paralel olarak Üsküdar-Çekmeköy ve Bakırköy-Beylikdüzü hatları faaliyete girecek. Bakırköy, Yenikapı metrosu ile bağlanacak. Banliyö hatları da yüzeysel metroya dönüştürülecek.”

Toplantıda Bozdoğan’ın ardından söz alan Viyana Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Müdürü Rudolf Schicker de “İstanbul Viyana’dan örnek alabilir ama önemli olan şehrin kendi özelliklerini göz önünde bulundurmaktır. İstanbul’a özel çözümler üretmelisiniz” dedi.

Kopya çözüm olmaz
Akşam’a konuşan Rudolf Schicker Viyana ve İstanbul’un ulaşım sistemlerinin karşılaştırılmasının doğru olmayacağını belirterek, “Kentlerin topografik özellikleri farklı. Biz Viyana’da tarihi tramvayı canlandırdık. İstanbul’a özel çözümler daha etkili olur. Örneğin deniz ulaşımını etkinleştirebilirsiniz. Bunun için çok uygun bir kent burası” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2012ye-kadar-250-kilometre-rayli-sistem-hayata-gececek_53849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!