Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

2B Yasası Yürürlüğe Girdi

2B'de Başvuru Süresi Kanunun Yürürlüğe Girdiği Günden İtibaren 6 Ay

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B arazilerinin hak sahiplerine satışı için başvuru sürelerinin başladığını, başvuruların 6 ay süreceğini ve satış işlemlerinin ise bu süreçten sonra 6 ay içerisinde gerçekleşeceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
2B'de Başvuru Süresi Kanunun Yürürlüğe Girdiği Günden İtibaren 6 Ay

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B Yasası'nın yürürlüğe girmesi ve arazilerin hak sahiplerine satışı için başvuruların başlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında süreçle ilgili bilgi verdi. Türkiye'de en fazla 2B mal varlığının Antalya'da olduğuna dikkati çeken Hidayet Mat, Antalya'da 72 bin 53 parselde 26 bin 120 hektarlık 2B alanı tespit edildiğini bildirdi. 3 bin 80 hektarda da kadastrosu devam eden 2B varlığı olduğunu kaydeden Mat, onun da 31 milyon metrekareye tekabül ettiğini belirtti.

2B alanlarının yüzde 40'ının Antalya merkezde, yüzde 25'inin Kaş'ta, yüzde 10'unun Manavgat'ta, yüzde 9'unun ise Alanya'da bulunduğuna işaret eden Mat, bu alanların kullanıcılara satışının gerçekleşeceğini ifade etti. 2B vasıflı taşınmazların 82 bin 343 kullanıcı tarafından 63 bin 690'ının kullanıldığını dile getiren Mat, 8 bin 663'ün de boş, kullanımsız ya da kamu alanlarına ayrılmış alanlar olduğunu bildirdi.
    
Doğrudan satış işlemleri kapsamındaki alanların 31 Aralık 2011 tarihinden önce bu alanları kullandıkları belirlenen kişilere satılacağını anlatan Mat, ''Başvuru süresi kanunun yürürlüğe girdiği günden itibaren 6 ay. Bu süreç dünden itibaren başladı. İşlemi devam eden 3 bin hektarlık bir alan var. Bunda da kullanıcı süresi belirlendikten sonra süresi başlıyor. O da 8 ay sürecek. Başvuru süreleri sona erdikten sonra da kanunen 6 ay içerisinde satış işlemlerini gerçekleştirmek zorundayız'' dedi.
    
Belediye mücavir sınırları içerisindeki kullanıcıların başvuru işlemleri için Ziraat Bankası'nda açılan ilgili hesaba 2 bin lira, belediye mücavir sınırları dışındakilerin ise bin lira yatırması gerektiğini söyleyen Hidayet Mat, bu ücretlerin satış bedelinden düşüleceğini kaydetti. Antalya'da kullanıcıların yoğun olmasını göz önünde bulundurarak, yoğunluk yaşanmaması için başvuruları randevulu sistemle alacaklarını dile getiren Mat, başvuru tarihlerinin 30 Nisan'dan itibaren muhtarlıklarda ve defterdarlığın internet sitesinde askıya çıkacağını bildirdi.
    
Satış bedelleri
    
Hidayet Mat, arazilerin satış bedelinin rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden gerçekleşeceğini belirtti. Peşin ödemelerde bu miktar üzerinden yüzde 20'lik bir indirim daha yapılacağını ifade eden Mat, böylece satış bedelinin rayiç bedelin yaklaşık yüzde 56'sına tekabül edeceğine işaret etti. Ödemelerde taksit imkanı da bulunduğunu anlatan Mat, satış bedelinin yüzde 10'unun yatırılmasıyla gerçekleşecek taksitli satış uygulamasında, alıcının belediye mücavir alan sınırları içindeyse 6'şar aylık taksitlerle 3 yılda ödeme, mücavir alan dışındaysa 4 yılda 8 taksitle ödeme imkanı bulacağını belirtti.

Satışlarda hak sahiplerinde bazı kolaylıklar da sağlanacağını anlatan Hidayet Mat, hak sahiplerinin tapu harçlarından muaf olacağını, son 5 yıl içinde tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedelinden düşüleceğini, taşınmaz üzerindeki yapı ve tesislerden ise ayrıca bedel alınmayacağını bildirdi.
    
Devir işlemleri
    
Mat, satış işlemleri gerçekleştirilecek 2B arazileri dışında, devlet tarafından 2B arazisi olduğu gerekçesiyle tapu iptal davası açılan tapulu şahıs arazilerinin de olduğunu kaydetti. Orman Bölge Müdürlüğü'nün Antalya'nın 2B varlığını 45 bin hektar olarak belirlediğine dikkati çeken Mat, kendilerinin ise 30 bin hektar alan belirlediklerini, geri kalan 15 bin hektarlık alanı bu tür arazilerin oluşturduğunu söyledi.

Halen tapu iptal davası sürenler olduğunu, tapusu iptal edilenler ya da dava açılmayıp bekleyen arazi sahipleri bulunduğuna dikkati çeken Mat, ''2B şerhi konulup, tapu iptal tescil davası açılmayanların 2B şerhleri ücretsiz silinecek. Başvuruya gerek kalmaksızın. Bu çok önemli bir yekun. Davası devam edenlerin davaları sonlandırılacak ve 2B şerhleri yine ücretsiz ve başvuruya gerek kalmaksızın silinecek. Arazisi hazine adına tescil edilenler var ise bunların tapuları da eski maliklerine ücretsiz iade edilecek. Ancak bunlarda 2 yıllık başvuru süresi var'' diye konuştu.
    
Rayiç bedel tartışmaları
    
Hidayet Mat, bir gazetecinin kullanıcısı belirlenip başvurusu yapılmayan arazilerin nasıl değerlendirileceğini sorması üzerine, bu arazilerin genel hükümlere göre değerlendirileceğini bildirdi. 2B arazileriyle ilgili sorunun düzenlenmesinin ardından imar düzenlemeleri yapılacağını kaydeden Mat, hakkını kullanmayanların yerlerinin imar planında ayrılan amaca göre kullanılacağını söyledi. Mat, okul amacına ayrılmışsa okul olarak tahsis edeceklerini, konut, sanayi, ticaret alanı yapılmışsa bu yerleri satış, irtifak hakkı ve kiralama işlemine mevzu olacağını, yeşil alan olarak belirlenmesi halinde de belediye lehine terk edeceklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2bde-basvuru-suresi-kanunun-yururluge-girdigi-gunden-itibaren-6-ay_91691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!