Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2B'lere Afet Konutu Yapılacak

2B'lere afet konutu yapılacak

Yeni Şafak Gazetesiumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e takılan 2B arazilerinin satışını gerçekleştiremeyen hükümet, orman vasfını kaybetmiş arazileri afet konutları için değerlendirecek.

Bayındırlık Bakanlığı'nın hazırladığı Afet Yasa Taslağı'na göre, Marmara depreminin ardından kanun hükmünde kararnameyle değerlendirilen araziler, yasa ile sürekli hale gelecek. Taslak, olası bir afette orman vasfını yitirilmiş olan alanlar afetzedelerin yerleşim alanı olabilecek. Taslağa göre konusu araziler arasında üzerinde hak sahiplerine ait arsalar bulunması durumunda bu yerler kamulaştırılacak.

Taslak ile devlet ormanlarının kamu yararı görülmesi halinde afet bölgesinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının arazi kullanımı için bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmesi mümkün hale gelecek. Mevcut düzenlemeye göre bu araziler ancak bedelleri karşılığında kamu kurumlarına devredilebiliyor. Hazine mülkiyetine geçen arazilerden inşaat yasağı bulunan yerlerde hak sahibi olanlara borçlandırılmak suretiyle arsa verilebilecek. Afetzedeler binalarının hasar görenler hasarın oranına göre borçlanacak. Borçlanma bedellerinin ilk iki yılı ödemesiz olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2blere-afet-konutu-yapilacak_46003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!