Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"3. Havalimanını Bekleyen Büyük Tehlike"

Türkiye’nin önemli toprak ilmi ve ekoloji uzmanlarından Prof. Dr. Doğan Kantarcı, taşınma işlemi başlayan İstanbul Havalimanı konusunda uyarılarda bulundu.

yapi.com.tr
"3. Havalimanını Bekleyen Büyük Tehlike"

“Atatürk Havalimanını kapatılamaz, çünkü 3. havalimanı uygunsuz koşullar yüzünden verimli çalışamaz!” diyerek uyarılarda bulunan Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı'nın dikkat çektiği konuları odatv'den Yusuf Yavuz "3. Havalimanını Bekleyen Büyük Tehlike" başlığı altında kalem aldı. Yazısından bazı başlıklar şöyledir:

İstanbul’un yeni havalimanına taşınma işlemi bu gece (5 Nisan 2019) yarısından itibaren başladı. 6 Nisan Cumartesi gecesi sona ermesi planlanan büyük taşınma öncesi Doğan Kantarcı’dan dikkat çeken uyarılar geldi. İstanbul’a üçüncü bir havalimanının ihtiyaç olduğunu ancak yer seçiminin son derece yanlış olduğuna dikkat çeken Kantarcı, havalimanı için seçilen alanda kömür çukurlarından oluşan 70 civarında göl olduğunu belirtti.

Derinliği 60 ila 120 metre arasında değişen bu göllerin dibinin cıvık çamurla dolu olduğunu dile getiren Kantarcı, taşla doldurulan arazinin önce yandan kabardığını ve bunun üzerine zeminin kazılarak kot seviyesinin 60 metre düşürüldüğüne işaret ederek, deniz kumu ile doldurulan arazi konusunda uyardı.

(...)

"Uçuşlar 7 Nisan’da başlayacak"
Yılda 200 milyon yolcu kapasitesi olacağı öne sürülen yeni havalimanında, daha önce 1-3 Mart olarak açıklanan ancak ertelenen taşınmanın gerçekleşmesinin ardından 7 Nisan’da yurt içi ve yurt dışı uçuşları başlayacak.

“Atatürk Havalimanı kapatılmamalı”
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede yeni havalimanının seçilen arazi ve iklim koşullarından dolayı verimli çalışamayacağını öne sürerek Atatürk Havalimanı’nın kapatılmaması gerektiğini dile getirdi.