Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Güzergahındakilere Müjde!

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın, İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik, 2 Aralık 2007'den geçerli olmak üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik ile taşınmazlarının kamulaştırılması nedeniyle yerleşim yerini terk etmek durumunda olanlara verilecek kira yardımı miktarı artırılırken,

Gazete Habertürk
3. Köprü Güzergahındakilere Müjde!

Kamulaştırma nedeniyle yerleşim yerini boşaltmak zorunda olan ve adına kayıtlı konutu bulunmayan ailelere verilecek kira yardımı tutarı, asgari ücretin 30 günlük brüt tutarının yüzde 30'undan yüzde 50'sine çıkarıldı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın, İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik, 2 Aralık 2007'den geçerli olmak üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik ile taşınmazlarının kamulaştırılması nedeniyle yerleşim yerini terk etmek durumunda olanlara verilecek kira yardımı miktarı artırılırken, kira yardımı için, hak sahibi aile fertlerinden birinin adına kayıtlı konutu bulunmaması şartı getirildi.

Kira yardımı beşte bir artacak

Buna göre, taşınmazları kamulaştırılanlardan eski yerleşim yerini boşaltmak zorunda kalanların barınmalarında, öncelikle göçmen kabul merkezleri veya kamu kurum, kuruluş ve idarelerine ait binalardan ilgili valilikçe tespit edilecek olanlar kullanılacak. Barındırma ihtiyacının böylece karşılanamaması halinde; hak sahibi aile fertlerinden biri adına kayıtlı konutu bulunan aileler hariç olmak üzere, ailelerin kesin iskanları sağlanıncaya kadar kira giderlerine katkı sağlamak maksadıyla, 16 yaşından büyük işçiler için yürürlükteki asgari ücretin 30 günlük brüt tutarının yüzde 50'sine kadar bakan onayı ile aile başına belirlenecek miktar üzerinden geçici iskan için karşılıksız kira yardımı yapılabilecek.

Önceden, kira yardımında üst sınır, asgari ücretin otuz günlük brüt tutarının yüzde 30'una kadardı.

Serbest göçmenlere vizelerde düzenleme

Yönetmelik ile serbest göçmenlere vize verilmesine ilişkin uygulama da yeniden düzenlendi. Buna göre, Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarının incelemeleri sonucunda, yurda girişleri münferit veya toplu olarak uygun görülen serbest göçmenler ile iskanlı kabul edilen göçmenlerin işlemleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve ilgili valilik gözetimi altında Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Serbest göçmenlerden, kanuna göre Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarınca yapılacak incelemelerden sonra uygun görülerek, Türk konsolosluklarınca serbest göçmen vizesi verilmeksizin ve kendilerine eşya listesi düzenlenmeksizin yurda gelenlere muhacir belgesi ve gümrük muafiyet belgesi düzenlenmeyecek. Türk konsolosluklarınca verilen serbest göçmen vizesi ile yurda gelen kişilerden, müracaatları sırasında ibraz edilen pasaportlarının asıllarının idarece aslına uygunluğu tasdik edilmiş sureti alınacak.

Yönetmelik uyarınca, devlet eliyle iskan isteyen aile fertlerinin, hak sahibi olabilmeleri için yatırmaları gereken tutarın hesaplanmasına ilişkin tarih de yeniden düzenlendi. Önceden bu tutarın belirlenmesinde ''iskan duyurusunun yapıldığı yılın Ocak ayındaki asgari ücret'' dikkate alınırken, yönetmelik değişikliği ile bu tarih ''iskan borçlandırmasının yapıldığı yılın Ocak ayındaki asgari ücret'' olarak değiştirildi. Buna göre, devlet eliyle iskan isteyen aile fertlerinin, bedel artışları da dahil olmak üzere aldıkları ve alacakları kamulaştırma bedellerinin tamamından, iskan borçlandırmasının yapıldığı yılın ocak ayında 16 yaşından büyük işçiler için yürürlükte olan asgari ücretin 30 günlük brüt tutarının 120 aylık karşılığı olan miktarını, kamulaştırma bedelinin bu miktardan az olması halinde ise tamamını bakanlık Merkez Muhasebe Birimi Hesabına yatırmayanlar, ileride alacakları bedelleri yatırmayı veya aktarılmasını taahhüt etmeyenler hak sahibi olamayacak.

'Milli güvenlik' maddesi iptal

Yönetmelik değişikliği ile milli güvenlik nedeniyle iskan hak sahipliğini düzenleyen madde iptal edildi. İptal edilen maddede, ''Milli güvenlik sebebiyle iskan edilecek yerleşim ünitelerinde yaşayan aileler, kanun uyarınca alınacak bakanlar kurulu kararında belirtilecek şekil ve şartlar çerçevesinde hak sahibi yapılırlar.

Ancak, kanunun uyarınca alınacak bakanlar kurulu kararı tarihi esas alınarak bu tarihten itibaren en az bir yıl öncesinden beri ikamet maksadıyla yerleşik oldukları belgelenmeyenler ve kararda belirtilen şekil ve şartlara uymayanlar hak sahibi olamazlar'' maddesi bulunuyordu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-guzergahindakilere-mujde_79315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!