Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Cezaevindeki Neşeli Kalabalık

3. Uluslararası Sinop Bienali 14 Ağustos'ta Başlıyor

Yerelden evrensele düşüncesiyle 2006 yılında yola koyulan Uluslararası Sinop Bienali Sinopale'nin üçüncüsü bu yıl 14 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Bienalin bu yılkı teması ‘Hidden Memories, Lost Tracies/Kayıp İzler Yitik Anılar.'

Referans Gazetesi
3. Uluslararası Sinop Bienali 14 Ağustos'ta Başlıyor

STRONG>Sinop Bienali Sinopale 14 Ağustos'ta başlıyor. Bienalin bu yılki teması ‘Kayıp İzler Yitik Anılar' olarak belirlendi. Bienal, Karadeniz ülkeleri için de önemli bir sanatsal çekim alanı olacak.
 
Yerelden evrensele düşüncesiyle 2006 yılında yola koyulan Uluslararası Sinop Bienali Sinopale'nin üçüncüsü bu yıl 14 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Bienalin bu yılkı teması ‘Hidden Memories, Lost Tracies/Kayıp İzler Yitik Anılar'.

Yurtiçinden ve dışından birçok kurum ve sivil toplum kuruluşunun işbirliği ile kotarılan Sinopale'nin kurucusu ve ilk günden beri destekçisi olan iki isim Melih Görgün ve Beral Madra ile bu oluşumdan yola çıkıp Türkiye'nin kültür sanat politikalarına uzanan bir söyleşi yaptık. Sinop Bienali ‘Sinopale' sanatçı Melih Görgün'ün "Doğduğum, büyüdüğüm kente bir katkım olsun" düşüncesiyle başlamış. Sinop kentinin kültürel katmanlarının böyle bir etkinliğe uygun olduğuna inanan Görgün, bu düşüncesini ilk olarak ienaller konusunda deneyimli Beral Madra'yla paylaşmış. 2000'li yılların başından beri çağdaş sanatın Türkiye geneline yayılması gerektiğini düşünen Beral Madra'yı, büyük bir sanat üretiminin ortaya çıktığı Diyarbakır oluşumunun ardından Sinop projesi çok heyecanlandırmış. Sinop'u ve Karadeniz çevresindeki sanat potansiyelini gözlemledikten sonra ne kadar yararlı bir iş yaptıklarını anlamış.
 
Bienal bölge ülkeleri için de önemli

Melih Görgün, "Son beş yıldır kentin kalkınmasında kültür ve sanatın bir katalizör olarak rolünün ne olduğunu sorguluyoruz. Sinop ve çevresinde sanat okuyan ve okumaya hevesli gençlerimiz var. Zaten Sinopale bir imece çalışması, özellikle orada yaşayanların sanat üretimine katılmasını teşvik etmeye çalışıyoruz. Burçak Konukman, Alparslan Karaarslan bunlardan iki tanesidir. Son yıllarda gençlerin davet edildiği ulusal ve uluslararası önemli sergilerde yer alıyorlar" diyor. Madra'ya göre Sinop Bienali diğer Karadeniz ülkeleri için de çok önemli. Ukrayna, Gürcistan ve Ermenistan gibi komşu ülkelerde çağdaş sanat yeni yeni yükselmeye başlıyor. Karadeniz'in en güçlü ülkesi Rusya ile de kültürel ilişkilerimiz tamamen kopuk. Aynı şey Asya için de geçerli. Bu ülkelerle çok sıkı bir işbirliği yapmalıyız. Madra, "Biz Kırım'a gittiğimizde müthiş bir turizm potansiyeli gördük. Ve bu Türkiye üzerinden gerçekleşecek bir potansiyel. Atatürk Havalimanı'ndan uçağa bindiğinizde bir buçuk saat sonra Kırım'ın ortasındasınız. Sinop'tan gemiyle günü birlik gidip gelinebilir. Bunun içine bir de kültür alışverişini koyduğunuzda bu büyük bir ekonomik gelir kapısı olur" diyor. Baksı Müzesi, Sinopale, Çanakkale, Antakya ve Mardin Bienali derken galiba güneş Karadeniz'den de yükselecek. Bekleyelim, görelim...
 
İş dünyasının ilgisi açılışlarla sınırlı kalıyor

Beral Madra, son yıllarda iş dünyasının çağdaş sanatla ilgili olduğu yansıtılsa da henüz bu ilginin yapıt satın alma ve açılışlarda hazır bulunmakla sınırlı olduğunu düşünüyor. Ona göre büyük vakıflar ve şirketler her yıl etkinliklere ayırdıkları paranın bir kısmını fonlara koymalı ve bu fonlardan ‘event culture-gösteri' dışında yaratıcılığa yatırım yapılmalı. "İş dünyası sanatı bir yatırım aracı olarak sevdi diyebilir miyiz" soruma ise Madra "Evet, bu günümüzde Avrupa'da da çok tartışılan bir konu. Ama burada sanata zarar verir hale gelen abartılı bir durum var. Fuarlar, koleksiyoncular, galericiler, müzayede şirketleri çok öndeler ve onların piyasada tutturdukları şeylerin sanat olduğu gibi bir izlenim yaratılıyor ancak bu doğru bir izlenim değil. Eğer alttan yaratıcılık süreçleri sürekli kendilerini zenginleştirerek gelişmese bu sanat piyasası da olmayacak" cevabını veriyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-uluslararasi-sinop-bienali-14-agustosta-basliyor_81838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!