Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

400 Milyara Yol Bitmez

Duble hale getirilecek olan 22 kilometrelik İzmir-Seferihisar Karayolu'nun, ihalesi yapılan 6 kilometrelik bölümündeki çalışmalar, ödenek yokluğu n

Yeni Asır
400 Milyara Yol Bitmez

b>Duble hale getirilecek olan 22 kilometrelik İzmir-Seferihisar Karayolu'nun, ihalesi yapılan 6 kilometrelik bölümündeki çalışmalar, ödenek yokluğu nedeniyle durduruldu. Geçtiğimiz yıl 600 milyar liralık hakedişin 100 milyar liralık bölümünü tahsil edemeyen yapımcı firma iş makinelerini parka çekti.

Çaresiz kaldık
Yolun yapımını üstlenen Sürmeli İnşaat'ın sahibi Abdullah Sürmeli, "İhalesini aldığım 6 kilometrelik bölümün tamamlanması için 3 trilyon liraya ihtiyacımız var. İzmir milletvekilleri Fazıl Kahraman, Nükhet Otar ve Sayam Tekelioğlu, bu paranın temini için çaba harcıyor. Ancak bütçeye bu yol için 400 milyar liralık ödenek konulduğunu öğrendim. Bunun zaten 100 milyarlık bölümü bizim hakedişimiz. Geriye kalan para ile de ancak 1 kilometre yol yapabiliriz" dedi.
Geçtiğimiz yıl sağlanan 500 milyar liralık ödenek ile 6 kilometrelik bölümün sanat yapılarını ve toprak dolgusunu yüzde 90 oranında bitirdiklerini kaydeden Sürmeli şunları söyledi: "Köprü ve yol üstü çalışmaları kaldı. Para gelmeden bunları yapmamız mümkün değil. Bu nedenle iş makinelerimizi durdurup parka çekmek zorunda kaldık."

Ürünler değerlenecek
Güzelbahçe ile Seferihisar arasındaki yolun tamamen duble yol haline getirilebilmesi için 2003 yılı birim fiyatları ile 9 trilyon lira gerekiyor. Yol tamamlandığı takdirde Seferihisar, Gümüldür ve Ürkmez'de turizm hareketlenecek; bölgedeki tarım ürünlerinin değerlendirilmesi kolaylaşacak.
Seferihisar Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, yolun tamamlanmasının yöre turizmini hareketlendireceğini belirterek, "Turizmciler yolun bir an önce yapılmasını istiyor. Bu konuda devletin tüm imkanları kullanılıyor. Müteahhit firma ödenek olmadığı için makinelerini parka çekti" diye konuştu.

Mevsim koşulları nedeniyle durdu
Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri Güzelbahçe-Seferihisar yol çalışmalarının iklim koşulları nedeniyle durduğunu belirterek, "2003 yılı bütçesi belli olmadığından ödenekler de çıkmadı. 15 güne kadar bütçe ile birlikte ödeneğin de miktarının netleşmesini bekliyoruz. Nisan ayından itibaren inşaat kaldığı yerden devam edecek. Herhangi bir duraklama sözkonusu değil" dediler.http://www.yapi.com.tr/haberler/400-milyara-yol-bitmez_3578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!