Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Bin Yıllık Tarihi İçkale Kültür Vadisi Yapılacak

Yapımına 4 yıl önce başlanan Diyarbakır’daki en büyük tarihi ve kültürel miraslardan biri olan İçkale Projesi tamamlandı. Açılış töreni bölgedeki i

Zamanb>Yapımına 4 yıl önce başlanan Diyarbakır’daki en büyük tarihi ve kültürel miraslardan biri olan İçkale Projesi tamamlandı. Açılış töreni bölgedeki illerin vali ve kurum yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

Açılışta konuşan Vali Efkan Ala, Diyarbakır’ın kent değil şehir olduğunu söyledi. Bir kentin kurulup yok edilebileceği ancak bir şehrin kurulup yok edilemeyeceğine dikkat çeken Vali Ala, “Bugün ortaya çıkardığımız eser, kaybettiğimizin yeniden keşfidir.” dedi. Bütün insanları tarihe yolculuk için Diyarbakır’a davet eden Ala, “Dünyada bu kadar zengin birikimi olan başka bir ülke yoktur. Diyarbakır ise, dünyanın büyük bir kültürel mirasıdır. Henüz öyle bir teknoloji çıkmadı ama tarihe yolculuk için Diyarbakır sokaklarını gezmek yeterlidir. Turizm sadece deniz–kum– güneş üçlüsü değil. Adıyaman, Diyarbakır, Hasankeyf, Midyat, Mardin, Urfa ve Gaziantep’ı kapsayan muhteşem bir gezi yapılabilir.” şeklinde konuştu.

AB’nin kapısına dayanıldığı için zamanın çok önemli olduğunu anlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir işe şunları söyledi: “Biz şu an tarihi ve kültürel mirasımızı koruma, restore etme ve geleceğe taşımayı tartışıyoruz. Oysa diğer toplumlar tarihi değerleri ‘nasıl daha rantabl kullanabiliriz’i konuşuyor. Biz sadece bugünü değil, 30 yıl sonrasını görerek planlama yapmamız lazım. 26 medeniyete beşiklik yapan Diyarbakır üzerindeki külleri siliyor. Biz varlık içinde yokluk ve yoksulluk içinde yaşıyoruz. Surlar projesi tamamlanırsa yoksullukla mücadeleyi başarırız. Şüphesiz ki başaracağız.”

ÇEKÜL Vafkı Başkanı Metin Özen de, Diyarbakır ve Güneydoğu’nun yeni bir vizyona ihtiyacı olduğunu aktararak, “Yeni bir Diyarbakır’ı Sinan’ın çizgisiyle kuracağız.” dedi.

Konuşmaların ardından ÇEKÜL Vakfı Proje Uygulama Sorumlusu Mehmet Alper’in hazırladığı Diyarbakır Surları ve İçkale’nin maketi misafirlere gösterildi. 12. yüzyılda yapılan Saint George Kilise’sinin açılışı yapıldı ve kilisenin yeni yüzü klasik müzik eşliğinde incelendi. ÇEKÜL Vakfı Proje Uygulama Sorumlusu Mehmet Alper, İçkale’nin bir kültür vadisi olacağının altını çizerek, “Türkiye 17 Aralık’ta bu dünyanına en büyük projesini koltuğunun altına koyup, Avrupalılara ‘bakın biz bunları da yapıyoruz.’ diyebilmeli.” sözlerini kaydetti.

‘21 Yüzyılda Diyarbakır Surları ve İçkale’ programına Mardin, Batman Siirt valileri ve Güneydoğu’daki illerin Kültür Turizm Müdürleri ile çok sayıda resmi ve sivil konuk katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-bin-yillik-tarihi-ickale-kultur-vadisi-yapilacak_19123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!