Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Binadan 1’i Kaçakmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaklaşık 3 milyon 600 bin yapı için imar barışı başvurusu yapıldığını açıkladı. Ankara Milletvekili Murat Emir, ülkede 20 milyon civarında yapının olduğuna dikkat çekerek, “Bu olağanüstü bir rakam demek ki devlet uyumuş.” dedi.

yapi.com.tr
5 Binadan 1’i Kaçakmış

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 milyon 599 bin 867 yapı için imar barışı başvurusunda bulunulduğunu buradan da toplamda 23 milyar 974 milyon 956 TL gelir elde edildiğini söyledi.

BirGün’den Rıfat Kırcı’nın haberine göre; başvuru sayısının büyüklüğüne dikkat çeken Emir, “Türkiye’de 20 milyon civarında yapı olduğu göz önüne alındığında imar barışı için toplam 3 milyon 600 bin yapı için başvuru yapılmış olması olağanüstü bir rakamdır. Demek ki devlet uyumuş, yönetmelikler kağıt üzerinde kalmış ve kaçak yapılaşma bu seviyeye gelmiş. Başvurular ayrıntılı bir şekilde incelenebilse, başvuruların olasıdır ki büyük oranda imar rantçıları tarafından yapıldığı ortaya çıkacaktır.” dedi.

Kaçak yapılaşma özendiriliyor
Emir, imar barışının amacından saptığını, kaçak yapılaşmayı ve kamu arazilerinin işgallerini özendirdiğini vurguladı.

Aftan vazgeçilmeli
Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan ise, “Rakam, ülkedeki yaklaşık her beş yapıdan birinin, yasalara, yönetmeliklere ve plan kararlarına aykırı olarak inşa edildiğini gösteriyor. Kurumların görevlerini yerine getirmediği, denetim süreçlerinin işletilmediğini görüyoruz. Vatandaşlar, planın iki kat öngördüğü yere beş katlı bina inşa edip, bir sonraki imar affını bekler hale geliyor. Denetimler işletilmediği için her imar affında yararlanan bina sayısı artıyor. Tüm kurumların bu tablodan ders çıkarması gerekiyor. Ne olursa olsun kente, ekosisteme ve topluma ihanet anlamına gelen imar affından vazgeçilmeli.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-binadan-1i-kacakmis_176906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!