Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

5 Sektör Gözaltında

Vergi Dairesi Başkanı Şenal, inşaat, eğitim, doğalgaz, mobilya ve sağlık sektörlerinin denetimde ‘liste başı’ olduğunu söyledi.

Vatan Gazetesiergi Dairesi Başkanı Şenal, inşaat, eğitim, doğalgaz, mobilya ve sağlık sektörlerinin denetimde ‘liste başı’ olduğunu söyledi.

Bursa Vergi Dairesi'nin yeni Başkanı Murat Şenal, kayıt dışı ekonomiyi en aza indirip, sektörler içindeki haksız rekabeti bitirmeyi amaçladıklarını söyledi. İlk özel röportajını EKOhaber'e veren Şenal, çalışmalarında sivil toplum örgütleri ile bire-bir dayanışma halinde olacaklarını söyledi. Başkan Murat Şenal, denetim yapacakları sektörleri de önceden deklare edeceklerine dikkat çekti.

Sektörlerde eşit rekabet ortamı yaratacağız
Bursa, Türkiye genelinde vergi gelirleri içinde dördüncü sırada olsa da en fazla ihracat yapan ikinci kent konumunda. İhracat, Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğundan biz de çalışmalarımızda bu alanda öne çıkan sektörlere yardımcı olacağız. En önemli sorunumuz kayıt dışı ekonomi. Bunu asgari seviyeye indirmek için yoğun denetim çalışmalarımız olacak. İthalat, Ekim ayı itibariyle 100 milyar dolara yaklaştı. Bu ithalatın büyük bölümü sanayi üretiminde kullanılıyor. Buradan elde edilen ürünler de gerek iç gerekse dış piyasalarda satılıyor. İthalatı kısmak gibi bir lüksümüz olamayacağından, cari açığı minimize etmek için en büyük şansımız ihracat. İhracatı artırmak için de bu alanda önde gelen sektörleri teşvik etmek lazım. Hükümetin bu konuda faaliyetleri var, biz de gelir idaresini temsil eden bir kurum olarak ihracatçı sektörlerin önünü açmak için çalışacağız. Yani ihracatçı sektörlere çok da fazla yüklenmeyeceğiz. Amacımız, ihracatı azaltmayacak tarzda vergi toplama politikası gütmek. Örneğin tekstil ve otomotiv, ihracatı besleyen ana sektörler. Biz buralarda da ihracatı engelleyen kayıt dışı unsurları temizleyip, ihracat girdisi sağlayanlarla eşit rekabet ortamı yaratacağız.

Ekonomide öne çıkan sektörlere denetim
Son dönemde öne çıkan sektörlerle ilgili yoğun denetim çalışmalarımız olacak. Özellikle inşaat sektörü ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Gerekli verileri topluyoruz, artık son aşamaya gelindi. Bunun yanı sıra eğitim, doğalgaz, mobilya ve sağlık sektörlerini de denetim listemize aldık.

Yapacağımız denetimler kesinlikle yatırımların önünü kısacak tarzda olmayacak. Örneğin sağlık sektöründe bir müteşebbis yatırımını yaptıysa ikinci yıl vergi denetimi ile tanışmayacak. Öncelikle gelişmesini tamamlamasını, ekonomi için bir canlılık yaratmasını bekleyeceğiz. Kazandığı zaman vergi almaya yöneleceğiz.

Önceden deklare edeceğiz
Denetime başlayacağımız sektörü, basın ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla önceden deklare edeceğiz. 'Arkadaş biz 15 gün sonra sizi denetime alacağız, kendinizi buna hazırlayın' diyeceğiz. Bu, yapıcı yüzümüz olacak. Cezalandırma kesinlikle ikinci planda kalacak. Önceden deklare etme, sonuca ulaşmada eksi bir unsur yaratmaz.

Artık vergi ödeme zamanı
Belli bir sermayemiz oluştu. Artık vergi ödemenin zamanı geldi.
Kayıt dışılığı engellemek için elimizdeki bütün imkanları seferber edeceğiz. 'Ben biliyorum' demeden kayıt içindeki sektörlere de 'sizleri zorda bırakan durumlar nedir?' diye sorup, çözümü ortaklaşa bulacağız. Sadece vergi toplamak için burada bulunmayacağız.
İlişkilerimiz interaktif olacak. Devletin en büyük gelir kaynağı, topladığı vergilerdir. Bu ülke borçlanmanın maliyetini kat be kat ödedi. Sağlam ve sürekli gelir kaynaklarımız olursa ülkemiz sağlam olur, vatandaşımız da iyi yaşar.

Çok vergi, iyi hizmet
'Vergi ödeme merkezi' noktasında kanuni düzenlemelere karşıyım. Müteşebbise sınırlama yapmamak lazım. Bir şirket üretimini burada yapıyorsa onu tüketebileceği yerler de var. Bunlar iyi belirlenmeli. Vergi ödeme yeri, tamamen üretici şirketin takdirinde olan bir konu. Ancak bu merkezin Bursa olması noktasında yerel yönetimlere ciddi anlamda iş düşüyor. Buna bizim de katkımız olmalı. Yerel yönetim daha ucuz, şeffaf ve kaliteli hizmet sunacak ki o şirketler için vergisini Bursa'ya ödemenin bir cazibesi olsun. Son yıllarda çevre, hepimiz için çok anlam ifade ediyor. Bu firmalar katma değer yaratırken yüzde yüz korumakla mükellef oldukları bu değer üzerinde bazı tahribatlara yol açıyor. Bu tahribatlarının bedelini de en azından buradaki belediyelere ödemeleri lazım gelir ki yerel yönetimlerimiz daha iyi hizmet verebilsin. Sağlıklı bir üretim için uygun altyapı olmalı, bunun için de bütçe gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-sektor-gozaltinda_49844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!