Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

50 Günde Devr-i Balkan

TRT ve Devlet Demir Yolları (TCDD) işbirliği ile hazırlanan 'Balkan Ekspresi' özel treni, her istasyonda çok özel hikâyeler derleyerek yolculuğuna devam ediyor. 50 günde 9 ülkeyi ve 22 şehri gezecek olan büyük seferin Zagrep ve Saraybosna bölümüne katıldık. Orhan Pamuk'un 'Kara Kitap'ını Hırvatçaya yeni çeviren Drajen Babiç ile Hemingway kafede

Zaman CumaErtesi
50 Günde Devr-i Balkan

Antonia ve Leonardo heyecanla sırasını bekliyor. Balkan Ekspresi'nin canlı yayınında çok sevdikleri Türk arkadaşlarıyla konuşacaklar. 23 Nisan şenlikleri için gelip misafir oldukları İzmirli Nurberil ve Görkem'le hasret giderecekler. Zagrep tren istasyonu yakınındaki büyük meydanda kurulan açık hava stüdyosunda sunucular Mehmet Başar ve Buket Güler nihayet kendilerini sahneye davet ediyor. Artık aradaki bütün perde kalkıyor. Zagrep İzmir'e bağlanıyor, uzaklar yakın oluyor. Onlar özlem dolu bu büyük buluşmanın keyfini çıkarırken biz Hemingway Kafe' nin serin gölgesinde Drajen Babiç ile kahvelerimizi içiyoruz.

Babiç, Orhan Pamuk'un 'Kara Kitap'ını Hırvatçaya kazandırmış. Önemli kitabevleri yeni basılan bu kitabın afişleriyle donatmış vitrinlerini. Tercümeye başlamadan önce Türkiye'ye gelen ve İstanbul'da Orhan Pamuk'un teneffüs ettiği havayı, gezdiği atmosferi, şehri anbean yaşayan genç Türkolog, "Türkiye ve Türkçe benim hayata bakışımı değiştirdi. Batı dillerinde geçmişi görüyorum fakat Türkçede geleceği görüyorum ve hayal ediyorum. Bu da beni çok heyecanlandırıyor." diyor. İki gün boyunca bize rehberlik yapan Babiç'in şakaları ve küfürleri bile Türkçe. 'Babam gibi' dediği hocası Mehmet Işıker ise onunla ve Türkoloji bölümündeki diğer öğrencileri ile gurur duyuyor. Katedrallerden ülkenin tek camisine, meydanlardan kulelere bu güzel Balkan şehrini keşfederken, zamanı Türkçe yaşıyoruz adeta.

TRT Türk ve Devlet Demir Yolları (TCDD) işbirliği ile hazırlanan "Balkan Ekspresi" özel treni her istasyonda çok özel hikâyeler derleyerek yolculuğuna devam ediyor. 50 günde 9 ülkeyi ve 22 şehri gezecek olan büyük seferin Zagrep ve Saraybosna bölümüne katıldık. Balkan Ekspresi'nden iki yıl önce 2008 yılında yaptığımız yolculuğu ve öncesindeki 'Rumeli' fotoğraflarını canlı yayında paylaştık. 'Yazdan Kalma Bir Balkan Rüyası'ndan enstantaneler konuştuk.

25 kişilik TRT mensubu yolculuğun her anını büyük bir titizlikle kaydediyor. Hafta içi 12.00 ile 13.00 arası canlı yayın saati. 10 kişiden müteşekkil TCDD ekibi ise yolculuğun güvenli ve kusursuz devam edebilmesi için gece gündüz seferber oluyor. Trende üç öğün yemek var. Hem de lüks lokantaları aratmayacak lezzette. Sadece ekmek gidilen ülkelerden temin ediliyor.

TEPAV Balkan uzmanı Erhan Türbedar danışmanlık yapıyor, bu coğrafyayı çok iyi bilen Metin Edirneli ise koordinasyonu sağlıyor.

Daha önce de TRT için Balkan coğrafyasına yolu düşen yapımcı ve yönetmen Yıldırım Eskici, birlikte çalıştığı Sibel Değer ile birlikte iki yıl öncesinden gündemlerine kaydetmişler göç hikâyeleri ile ilgili bir belgesel projesini. Fakat yılbaşına doğru olgunlaşan proje belgesel kalıplarının dışında 37 bölümlük canlı yayını olan dev bir organizasyon halini almış. Planlamaya sadık kalınsa da sürprizlere açık heyecanlı bir yolculuğa ve keşfe dönüşmüş program.

"Balkan Ekspresi şimdi yolun tam ortasında, Saraybosna'da" diyen Eskici, "İyi ki bu yolculuğu yapıyoruz. Sıradan insanlardan uzmanlara, sanatçılardan siyasetçilere ve cumhurbaşkanlarına kadar birçok konuk canlı yayına çıktı. Türk ve Osmanlı izleriyle birlikte o ülkelerin tarihi ve turistik aktüalitelerine de vurgu yaptık. Böylece o ülkelere güvenli olarak topraklarından geçebildiğimiz ve bizi misafir ettikleri için teşekkür borcumuzu da ödemiş olduk." şeklinde konuşuyor. Rusçuk'ta koroda şarkı söyleyen kadının programdan sonra "Neden daha önce gelmediniz?" demesini unutamıyor. "Türkiye'de buralarla ilgili bir gazetede küçük bir haber çıksa sevinir, onu kahvelerimizde duvarlara asardık. Şimdi ise koskaca bir trenle geldiniz." demeleri ise bütün ekibe gurur veriyor. "Balkan göçmeni değiliz. Bu coğrafyaya içten bakamıyoruz fakat kalbimizden bakıyoruz." diyen Eskici, gönül ve kültür coğrafyamıza aşina bir isim.

Tren, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek'ten sonra yolunu Kosova, Makedonya ve Yunanistan istikametinde tamamlayacak. Programın sunucusu TRT Türk'ün Haber Müdürü Mehmet Başer'in tabiriyle yolculuk sonunda büyük bir Balkan fotoğrafı çekilmiş olacak. İlk defa geldiği ve çok etkilendiği Balkanlar'da editör ve sunucu Buket Güler ise hazırladığı özel dosyalarla programa dinamizm katmaya devam ediyor. Balkan Ekspresi Ağustos'un 20'sinde Sirkeci'ye geri dönecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-gunde-devr-i-balkan-_81554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!