Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

40 Yılda Ancak Biter

50 Yıldır Bitmeyen Proje

Ege'deki 'Aşağı Gediz Havzası Sulama ve Taşkın Önleme Projesi' 50 yıldır tamamlanamadı. Taşkın önleme çalışmaları bitirilemediği için binlerce

Radikal
50 Yıldır Bitmeyen Proje

b>Ege'deki 'Aşağı Gediz Havzası Sulama ve Taşkın Önleme Projesi' 50 yıldır tamamlanamadı. Taşkın önleme çalışmaları bitirilemediği için binlerce hektar tarım alanı sular altında kalıyor.

Türkiye'de bitmeyen projelere bir örnek de, Ege Bölgesi'ndeki
'Aşağı Gediz Havzası Sulama ve Taşkın Önleme Projesi.' Proje 50 yıldır bitmedi. Taşkın önleme çalışmaları bitirilemeyince binlerce hektar tarım arazisi su baskınlarına uğradı.
Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, 1955'te başlayan projenin ilk ayağını oluşturan sulamaya yönelik çalışmalar çerçevesinde Demirköprü, Afşar ve Buldan barajlarının inşa edildiğini anlattı. Projenin ilk aşamasının 20 yıl sonra bitirildiğini belirten Sorman, taşkınları da içine alan ikinci kısmın yavaş ilerlediğini söyledi.
Gediz Nehri üzerine yapılan Demirköprü Barajı'nın su taşkınlarını önleyemediğini ileri süren Sorman şunları söyledi: "Projede amaç çiftçinin ürün çeşitliliğini sağlamasıydı. Ancak su taşkınlarını önleme projesinin hayata geçirilememesi, üreticinin bu getirinin bir bölümünü taşkınlarla kaybetmesine neden oluyor. 1998'de yapımına başlanan Gördes Barajı'nın ancak yüzde 20'si tamamlandı. Ödenek verilmiyor. 50 trilyon lazım, 5 trilyon ayrılmış. Nif Çayı'nın da ıslah edilmesi gerekiyor."
Manisa'da su taşkınlarından en çok etkilenen köylerden biri olan Veziroğlu Köyü'nün muhtarı İbrahim Say da, taşkınlarda suyun tarım arazilerini aşıp, köyün içine kadar girdiğini belirtti. Say, "Hâlâ kış sebzesi ve hububat ekemiyoruz. Ektiğimizde su taşkınlarıyla zarara uğradık" dedi.

Sarıyıldız: Başarılı gidiyor
İzmir DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız ise, projenin başarıyla hayata geçirildiğini savundu. Sarıyıldız, şöyle konuştu:
"Aşırı yağış durumunda sıkıntı yaşanıyor. Nif Çayı ıslah projesi hayata geçirilmeye başlandı. Diğerlerinin projeleri hazırlanıyor. Taşkınların da önüne geçilecek. Ancak ödeneklerle sınırlıyız. Bugünün rakamlarıyla 7.5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İkinci aşamadaki üç baraj inşaatı ve su taşkınlarını önleme projesinin 2008 yılında tamamlanması bekleniyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-yildir-bitmeyen-proje_8943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!