Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

500 Belediyenin Çöplük Planı Yok

Belediyeler, geçtiğimiz yıl zorunlu hale getirilen modern çöp depolama sahaları ve arıtma tesislerini kurmayı ihmal ediyor. Konuyla ilgili iş planlarının 13 Mayıs 2007'ye kadar Çevre ve Orman Bakanlığı'na verilmesi kanuni zorunluluk.

Zaman Gazetesielediyeler, geçtiğimiz yıl zorunlu hale getirilen modern çöp depolama sahaları ve arıtma tesislerini kurmayı ihmal ediyor. Konuyla ilgili iş planlarının 13 Mayıs 2007'ye kadar Çevre ve Orman Bakanlığı'na verilmesi kanuni zorunluluk. Ancak 3225 belediyeden 500'ü söz konusu planları henüz göndermedi.

Bu duruma sert tepki gösteren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, belediye başkanlarından bazılarının çevre diye bir derdi olmadığını söylüyor. Bunun bir bilinç meselesi olduğunun altını çizen Pepe, "Bu belediye başkanlarına sınırlı imkanlarımızla hibe ve kaynak veriyoruz. Bizim asli işimiz bu değil. Ancak bununla alakalı danışmanlık yapıyoruz, projesini hazırlıyoruz." diyor. Buna karşın, özellikle nüfusu az olan yerleşim yerlerinin belediye başkanları sağlıklı bilgi alamamaktan yakınıyor.

Konya Eşmekaya Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, çöp alanı için uygun bir arsa belirlediklerini belirterek, "Bakanlıktan gelen yetkililer, bize bekleyin, dedi. Onun dışında bir bilgi vermedi." diyor. Kayseri Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu ise, atık su ile iş temrin planını henüz göndermediklerini ifade ediyor. Bakanlığın, planı bir kamu müessesesi olan belediyeden noter tasdikli istemesini eleştiren Osmanbaşoğlu, mali sıkıntıdan şikâyet ediyor.

13 Mayıs 2006'da yürürlüğe giren Çevre Kanunu belediyelere modern çöp depolama alanı ve arıtma tesisi kurma yükümlülüğü getirdi. Bunun için bölgedeki nüfusa bağlı olarak 3 ila 10 yıl arasında süre tanındı. Ancak tüm belediyelerin 1 yıl içinde tesislerini hangi takvime göre yapacağını bildiren 'iş temrin planı'nı vermesi istendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-belediyenin-copluk-plani-yok_53749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!