Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İzmir'e jeotermal enerji

500 Konuta Jeotermal

Narlıdere'de ilk etapta 500 üç yıl içinde de 3 bin konut jeotermal enerji ile ısıtılacak. Jeotermal Enerji Şirketi, Narlıdere'de toplam 300 bin met

Yeni Asır
500 Konuta Jeotermal

b>Narlıdere'de ilk etapta 500 üç yıl içinde de 3 bin konut jeotermal enerji ile ısıtılacak. Jeotermal Enerji Şirketi, Narlıdere'de toplam 300 bin metrekarelik ısıtma alanında yaklaşık 3 bin konuta eşdeğer bölgeyi temiz enerji ile buluşturmak için kazı ve boru döşeme çalışmalarına başladı.

Altyapı tamam
Güzel Sanatlar Fakültesi karşısındaki Yavuz Bingöl Sokak ve çevresi, Ali Onbaşı Deresi'nden, Mithatpaşa Caddesi ile otoban arasındaki bölgede bulunan 500 konutun Şubat ayı sonuna kadar jeotermal enerji ile ısıtılacağı, en geç 3 yıl içinde ise Narlıdere'nin altyapı çalışmaları tamamlanmış tüm bölgelerine jeotermal enerjinin ulaştırılması hedeflendiği belirtildi.
Narlıdere Ilıca Mahallesi'ndeki 3 jeotermal kuyudan alınan suların hizmete girmesini sağlamak için bölgede kazı ve boru döşeme çalışmalarına start verildi. Jeotermal Şirketi tarafından yürütülen çalışmaların mali desteği vatandaşlardan sağlanacak.

Büyük tasarruf
Narlıdereliler, jeotermal enerjinin evlerine ulaştırılması karşılığında şirkete toplam 1250 dolar ödeyecek. 4 taksitle alınacak bağlanma bedelinin dışında vatandaşlar, jeotermal enerjiyi kullanmaya başladıktan sonra ayda 35 milyon lira ısınma bedeli ödeyecek.
Jeotermal enerji, kullanımı vatandaşın yakıt giderini önemli oranda düşürecek. 110 metrekare bir binanın kat kaloriferi ile ısınması halinde yılda 2 depo mazot yakarak yılda 2.5 milyar lira ısınma bedeli ödeyen vatandaş, jeotermal enerji için yılda 350 milyon lira verecek.

Herkes rahat edecek

Başkan Batur, Narlıderelilerin yaz-kış sıcak su kullanabileceklerini söyledi

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, "Jeotermal enerjinin Narlıdere'ye getirilmesi için vatandaşlarla görüşmeler yapıldı. İlçemizde konuyla ilgili çalışmalar sürüyordu. İlçemize jeotermal enerji gelmesinin gururunu yaşıyoruz. Narlıdereliler yaz-kış sıcak su kullanabilecek. Jeotermal enerjinin, doğalgaz gibi patlama tehlikesi de yok. Bu enerji bir an önce tüm İzmir'e yayılmalı. Bence İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin lokomotif olduğu ve içinde ilçe belediyelerin bulunduğu bir sistem oluşturulmalı" dedi.

Kuyular açılacak
Jeotermal Enerji Genel Müdürü Fasih Kutluay, "Narlıdere'de ilk etapta 500 konut jeotermal enerji ile ısınacak. Balçova'da da 10 bin konutu jeotermal enerji ile ısıtacak çalışmalar başladı. İlk etapta Sakarya Caddesi ve Ata Caddesi'ne kadar olan kısmın dağ tarafında yani Teleferik Mahallesi'ne jeotermal enerji ulaştırılacak. Proje çalışmaları Mart ayında biterse, Nisan ayında kazı çalışmaları başlar. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin bahçesindeki kuyunun 200 metre ilerisinde Salih Dede Lisesi'nin arkasına bir jeotermal kuyu açmayı düşünüyoruz" diye konuştu.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/500-konuta-jeotermal_3245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!