Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

508 Yıllık Câmi Çürümeye Terkedildi

Sakarya’nın Kaynarca İlçesi’ndeki 508 yıllık tarihi ahşap câminin bakımsızlık yüzünden çürümeye terkedildiği öne sürüldü. Sakarya Üniversite

NTV-MSNBC
508 Yıllık Câmi Çürümeye Terkedildi

b>Sakarya’nın Kaynarca İlçesi’ndeki 508 yıllık tarihi ahşap câminin bakımsızlık yüzünden çürümeye terkedildiği öne sürüldü.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Tülin Çoruhlu, Topçu Köyü’nde bulunan tarihi Şeyh Muslıhiddin Câmi’nin Sakarya’nın en eski eserleri arasında yer aldığını bildirdi.

1496 yılında yapıldığı tahmin edilen ahşap câminin kendi haline bırakıldığını ve çürümeye başladığını öne süren Çoruhlu, “Câmiye sahip çıkılıp, restore edilmesi gerekir” dedi.
Tarihi kültürel değerlere karşı duyarsız davranıldığını belirten Çoruhlu, “Bu tarihi değer kendi haline terkedilmiştir. Minaresinin şerefiye bölümünün, çatının üzerine yıkılması nedeniyle hasar oluşmuş ve içi su almaya başlamıştır. Tamamen ahşaptan yapılmış câmi artık çürümeye başladı. Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu ise câmiyi gözden çıkarmış bunuyor. Bu tarihi yapıya mutlaka sahip çıkılmalı. Çünkü onlar bizim bir kimliğimizdir. Yok olduğu takdirde bu bölgede geçmişteki varlığımızı ispatlamamız mümkün değildir. Tek katlı olan ve çatısı kiremitli câminin bitişiğindeki minarenin yarısı kırılmış durumda. Avlusunda Osmanlı sarayına mensup olduğu sanılan mezar bulunuyor” diye konuştu.

DEFİNECİLER KAZI YAPIYOR
Topçu Köyü Muhtarı Rafet Ülken, caminin sahipsiz bırakıldığını ileri sürdü. Tarihi câmiyi korumak istediklerini bildiren Ülken, “Kimse esere bakmıyor. Biz onarmak istedik, fakat izin verilmedi. Şu an kendi haline bırakıldı. Bu halde ne kadar ayakta kalır bilemiyoruz. Diğer taraftan defineciler câminin içinde ve çevresinde kazılar yapıyor. Bu tarihin ve köyümüzün sembolü olan câminin onarılmasını istiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/508-yillik-cami-curumeye-terkedildi_9031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!