Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

52 Akarsu Santralına 440 Milyon Dolar Yöneldi, Sıra Devirlere Geldi

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, özelleştirmelerden toplam 440 milyon gelir elde ettiklerini açıkladı. Aksu, “52 santralı 19 gruba ayırmıştık. 19 grubun 18 tanesi tamamlandı. Bazı afet bölgesinde olduğu için ihalesini gerçekleştiremedik” dedi.

Hürriyet Gazetesi
52 Akarsu Santralına 440 Milyon Dolar Yöneldi, Sıra Devirlere Geldi

Bu yıl özelleştirmelerde enerji sektörü başı çekerken, 52 adet akarsu santralının işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi tamamlandı.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, özelleştirmelerden toplam 440 milyon gelir elde ettiklerini açıkladı. Aksu, “52 santralı 19 gruba ayırmıştık. 19 grubun 18 tanesi tamamlandı. Bazı afet bölgesinde olduğu için ihalesini gerçekleştiremedik” dedi.

Kurulu güç 147 megavat

18 ihaleyi 17 ayrı yatırımcının aldığını belirten Aksu, “Toplamda kurulu güç olarak 148 megavat. Tabii bunu üretim rakamıyla karşılaştırınca 80100 megavata düşüyor. Kurulu güç olarak 148 olmasına karşın, hepsi tam kapasiteyle çalışan santrallar değil” diye konuştu.

Tüm ihalelerin kendileri açısından “tatminkâr” rakamlarla tamamlandığını söyleyen Ahmet Aksu, “Birbirine çok yakın fiyat veren üç, dört; bazılarında yedi, sekiz tane firma oldu. Toplamda 440 milyon dolarlık bir özelleştirme gelirine ulaşıldı” dedi. İhale sonuçlarını Rekabet Kurulu'na gönderdiklerini bildiren Aksu, şöyle konuştu: “Toplu halde bütün sonuçları içeren bir dosya hazırlayıp görüşlerini almak üzere Rekabet Kurulu'na gönderdik. Rekabet Kurulu'nun görüşünden sonra da Özelleştirme Yüksek Kurulu'na sunacağız ve oradan çıkacak karara göre sözleşmeleri imzalayıp, devirleri gerçekleştireceğiz.”

Devirlerin törenle yapılmayacağını ifade eden Aksu, “18 ayrı yatırımcı var, yatırımcıların bir kısmı hazır olabilir, bir kısmı olmayabilir. Onlara da sözleşmelerin imzalanması için belli bir süre vereceğiz. Hem işlemler, hem yatırımcılar hazır oldukça peyderpey devrederiz diye düşünüyoruz” dedi.
Tüketiciye yansımaz

Aksu, özelleştirme ihalelerinde verilen yüksek tekliflerin tüketiciye fiyat artışı olarak yansıması yönündeki kaygılara ilişkin ise, şunları söyledi: “Elektriği bir mal ve hizmet olarak düşünürsek, burada belirleyici olan arz ve talebin kendisidir. Özelleştirme bedellerinin elektrik fiyatlarına yansıyacağı gibi bir düşünce çok gerçekçi olmayabilir. Türkiye'nin kurulu kapasitesinin binde dördü kadar bir ihale yaptık, pazarı etkileyecek bir noktada olmaz.”

Portföye 290 yeni gayrimenkul girdi

Geçen hafta portföylerine 290'a yakın yeni gayrimenkul geldiği bilgisini paylaşan ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, “Onları hazırlayıp, tamam olanları için ilana çıkacağız. Kıymetli gayrimenkuller var. Zincirlikuyu gibi fiyatlara ulaşılır mı bilmiyorum ama Türkiye'nin her yerinden gayrimenkuller var, büyük araziler var” diye konuştu. Aksu, yakın takvimlerini ise şöyle aktardı: “Temmuz 19'da Başkent Gaz için teklif alıyoruz, haziranın sonunda çeşitli gayrimenkuller var onlar için teklif alacağız, Temmuz sonunda dört dağıtım bölgesi için teklif alacağız, 2 Ağustos gibi İskenderun Limanı için teklif alacağız. Dört termik santral için ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz, onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Galataport çalışmaları sürüyor, Şeker Fabrikaları'nda sürece göre yeni portföy gruplarının ihale ilanına çıkmayı düşünüyoruz.”

10.4 milyar lira geliri aşarız

Ahmet Aksu, bu yıl için hedeflenen 10.4 milyar liralık özelleştirme gelirini aşacaklarına inandığını kaydederek, “Ben bunu başından beri söylüyorum, bu tutturulabilir bir hedef. Yılın ilk altı ayında yaptığımız özelleştirmeler, şu anda ilanına çıktığımız kuruluşlar ve ilana çıkmak için hazırlandığımız başka kuruluşlar var. Bunları tamamladığımız zaman hedefler rahatlıkla tutturulabilir” dedi.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/52-akarsu-santralina-440-milyon-dolar-yoneldi-sira-devirlere-geldi-_80115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!