Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

529 Yıllık Cami Sel Sularından Kurtarılacak

Edirne'de Tunca Nehri'nin taşması sonucu sel suları altında kalan 529 yıllık Kasımpaşa Camii'nin kurtarılması için çalışmalara başlandı.

Zaman Gazetesi/Kadri Kılıç
1 529 Yıllık Cami Sel Sularından Kurtarılacak

b>Edirne'de Tunca Nehri'nin taşması sonucu sel suları altında kalan 529 yıllık Kasımpaşa Camii'nin kurtarılması için çalışmalara başlandı. Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu sel suları altında kalan yerleşim birimlerinin kurtarılması için nehrin kenarlarında topraktan setler yapıldı. Setlerin yapılmasından sonra Tunca Nehri'ne sınır durumdaki mahalleler büyük bir tehlikeden korunmuş oldu. Ancak nehre sıfır konumdaki 5 asırlık Kasımpaşa Camii, toprak set ile nehir arasında kaldı. Bakımsızlıktan harabeye dönen asırlık caminin zaman içerisinde minaresi yıkıldı. Minarenin bir bölümü ve iskeletinin ayakta durduğu Kasımpaşa Camii, kış döneminde Tunca Nehri'nin taşması sonucu sel sularına maruz kaldı. Her kış döneminde yaşanan bu manzaraya son verilmesi ve eski günlerine dönmesi için çalışma başlatıldı.

Alınan bilgiye göre caminin öncelikle iki aşamalı bir şekilde dış etkenlerden korunması planlanıyor. Bu çerçevede yerleşim biriminin su taşkınlarından korunması için yapılan toprak setlerin seviyesinde caminin etrafını çevreleyecek şekilde beton perde duvar yapılacak. Ardından da iç kısımlarda yağışlara bağlı olarak biriken suların tahliye edilmesi için otomatik drenaj sistemi kurulacak. Bu sistemin tamamlanmasından sonra caminin onarım çalışmalarına başlanacak. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün tarihî Kasımpaşa Camii ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği plan kabul edildi. Buradan gelen olumlu cevaptan sonra projenin Koruma Kurulu'na iletileceği öğrenildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün 2008 yatırım programı içerisinde yer aldığı belirtilen projeye onay çıkması durumunda restorasyon çalışmalarına en kısa süre başlanacak.

Cami, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan II. Bayezid dönemlerinde Rumeli beylerbeyi olan ve daha sonraları başvezirlik yapan Kasım Paşa tarafından 1479 yılında yaptırılmıştı. Tek kubbeli ve tek minareli yapılan caminin kabristanında Kasım Paşa'nın mezarı da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/529-yillik-cami-sel-sularindan-kurtarilacak_59170.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu cami benim tez ödevim idi. Emin olun kaybedecek 1 dakikamız bile yok,göz göre göre tarih yok oluyor !! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!