Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

535 Milyon Avroyla Gelen Portekizli Çimentocu Satınalmalarla Büyüyecek

Cimpor'un İcra Kurulu Başkanı Edney Vieira, Türkiye'de faaliyete geçmelerinin, Akdeniz bölge stratejisinin önemli bir ayağını oluşturduğunu, şu anda Türkiye'de yüzde 7 olan pazar paylarının artması için satınalmalara devam edeceklerini, fırsat yakaladıkça yatırım yapacaklarını söyledi.

Radikal Gazetesion yıllarda inşaat sektöründe yaşanan talep patlamasına paralel Türk ekonomisinin en önemli yapı taşlarından biri haline gelen Türk çimento pazarına hayli iddialı bir giriş yapan Portekizli Cimpor, Türkiye'de yatırım hızını kesmiyor.

Beş-altı ay önce, 535 milyon avroluk satınalmayla Türk piyasasına giren Cimpor, ilk etapta Ankara'da 100 milyon avroluk yeni üretim tesisi yatırımına soyundu. Cimpor'un İcra Kurulu Başkanı Edney Vieira, Türkiye'de faaliyete geçmelerinin, Akdeniz bölge stratejisinin önemli bir ayağını oluşturduğunu, şu anda Türkiye'de yüzde 7 olan pazar paylarının artması için satınalmalara devam edeceklerini, fırsat yakaladıkça yatırım yapacaklarını söyledi. Vieira, "Cimpor Türkiye'de gerçekleştirdiği bu yatırımla dünya pazarındaki konumunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. Cimpor, Türkiye'de kaliteden ödün vermeden, verimlilik ve kârlılıkta güçlü bir oyuncu olma düşüncesinde ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyüyecek. Cimpor, bu hedefine ulaşmak üzere kısa ve orta vadede yeni yatırım ve tesislerini hızla hayata geçirecek" dedi.

Dünya dokuzuncusu
Çimento sektöründe dünyada dokuzuncu Avrupa'da altıncı sırada yer alan Portekizli çimento üreticisi Cimpor, Şubat 2007'de Yibitaş Lafarge'ı 535 milyon avroya satın alarak Türkiye pazarına girdi. 11 ülkede faaliyet gösteren Portekizli Cimpor (Cimentos de Portugal), büyüme stratejisi doğrultusunda en büyük yatırım hedefi olarak Türkiye'yi seçti. 535 milyon avroluk rekor blok satış rakamıyla Yibitaş Lafarge'ı satın alarak Türk çimento pazarına hayli iddialı bir giriş yapan Cimpor, dünyada en kârlı çimento şirketi olarak biliniyor.

Pazar payı yüzde 7
Cimpor Yibitaş adını alan Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento AŞ (YLOAÇ), 1994 yılında Yibitaş Holding ve Lafarge'ın eşit ortaklıklarıyla kuruldu. Çatısı altında üç çimento fabrikası, üç çimento öğütme tesisi, 12 hazır beton tesisi ve iki agrega ocağı bulunan YLOAÇ, 15 Eylül 2006'da başlayan satış sürecinin sonucunda, Şubat 2007'de Portekiz kökenli uluslararası çimento grubu Cimpor'a satıldı.

Cimpor, Türkiye'de Yozgat, Sivas ve Çorum'da üç çimento fabrikası, Hasanoğlan, Nevşehir ve Samsun'da üç öğütme-paketleme tesisi, Ankara, Kapadokya ve Karadeniz Bölgesi'nde 12 hazır beton tesisi (Kırşehir, Kırıkkale, Kayaş, Eryaman, Güvercinlik, Bafra, Nevşehir, Samsun, Sinop I, Sinop II, Kayseri I, Kayseri II) ile Bünyan ve Lalahan'da iki agrega (dolgu malzemesi) ocağının sahibi oldu. 3.5 milyon ton çimento, 1.6 milyon ton klinker (çimento hammaddesi) ve 1.7 milyon metreküp beton üretim kapasitesinin de sahibi olan Cimpor, Türkiye'deki çimento ihtiyacının yaklaşık yüzde 7'sini sağlıyor. Türkiye bu rakamlarla, yıllık klinker kapasitesi 28 milyon ton olan Cimpor'un, Portekiz, İspanya ve Brezilya'dan sonra en yüksek ciroya ulaştığı dördüncü ülke. Cimpor'un bu yılki büyüme hedef yüzde 6-7.

'Irak'a ihracata başladık'
Türkiye'de yılda 38 milyon ton olan çimento üretiminin yeni yatırımlarla bu yıl sonunda 48 milyon tona ulaşacağını söyleyen Cimpor Çimento Grup Başkanı Şefik Tüzün, iç talepteki arz fazlalılığı yüzünden zaten düşmekte olan fiyatların 2008'de daha da ineceğini bunun için ister istemez fiyatların değişmediği ihracat pazarına ağırlık verileceğini söyledi. Tüzün, Cimpor olarak Irak'a ihracat başlattıklarını, şimdilik 5 bin tonluk ihracatın giderek artacağını tahmin ettiklerini de söyledi. Şefik Tüzün, Türkiye'de çimento sektörü açısından geçtiğimiz iki-üç yılın son derece iyi geçtiğini ancak artık sektörü zor yılların beklediğini, tonaj açısından daralma yaşanmayacağını ama rekabetle fiyatların daha da düşeceğini vurguladı.

Türkiye'de çimento tüketiminin 1980 yılında 12 milyon tondan 2007'de 44 milyon tona yükseldiğini aktaran Tüzün, yıllık toplam 2.7 milyar ton olan dünya tüketiminin 1.5 milyar tonluk kısmını sadece Çin'in tükettiğini, Avrupa'da tüketimin artmadığını, ABD'de stabil olduğunu, Afrika ve Ortadoğu'da ise büyüme görüldüğünü anlattı. Tüzün bir de İspanya'daki 'olağanüstü' olarak yorumladığı çimento tüketimine dikkat çekti. Tüzün ayrıca çimento sektöründe pazar daralmasının da bu sekötrün karakteristik bir özelliği olarak da görülebileceğini söyledi.


Devletten çıktı küreselleşti
Cimpor'un 1976'da Portekiz devlet şirketi olarak kurulduğunu anlatan şirketin icra kurulu başkanı Edney Vieria, "Cimpor, 1992'den itibaren yurtdışında yatırımlara başladı. 1994'te halka açıldı. 2001'de kalan son yüzde 10 hissenin de satılmasıyla devlet kurumu niteliğinden çıktı özel bir şirkete dönüştü. Cimpor, şu anda 11 ülkede faaliyette. 2011'e kadar toplamda 12 milyon tonluk üretim artışı hedefi var. Bunun 5.5 milyon tonu satınalmalardan, 6.5 milyon tonu ise organik büyümeden elde edilecek. Kapasite de 40 milyon tona çıkacak. 2006'da 1.6 milyar avro (Türkiye dahil 1.8 milyar avro) ciro yaptık." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/535-milyon-avroyla-gelen-portekizli-cimentocu-satinalmalarla-buyuyecek_55955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!