Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

6 Bin Yıllık Kente Dinamit Tehdidi

Türkiye’nin Ermenistan sınırında bulunan 6 bin yıllık antik kent Ani Ören Yeri, Ermenistan’ın sınırdaki taş ocağında patlattığı dinamitlerin yarattığı

AA
6 Bin Yıllık Kente Dinamit Tehdidi

ürkiye’nin Ermenistan sınırında bulunan 6 bin yıllık antik kent Ani Ören Yeri, Ermenistan’ın sınırdaki taş ocağında patlattığı dinamitlerin yarattığı titreşim nedeniyle tehlikede.

Bölgede incelemelerde bulunan Tarihi Mirası Koruma Vakfı Başkanı ve eski TBMM Başkanı Sabit Osman Avcı, tarihi antik kentin hemen yanı başında, Arpaçay’ın yaklaşık 400 metre ötesinde yer alan taş ocakları sayısının 8’e çıkarıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Yaklaşık 2 yıl öncesine kadar 1 olan taş ocağı sayısının 8’e çıkarılması ve bu ocaklarda patlatılan dinamitlerin antik kente zarar verdiğine dikkati çeken Avcı, “Sonra da tutup yaygara koparıyorlar ki (Türkler Ani’yi harap ediyor). İşte taş ocakları ortada. Bu ocaklarda patlatılan dinamitler, Ani Ören Yeri’nde ayakta kalan tarihi eserlere zamanla çok ciddi zarar veriyor. Söz konusu ocakların biran önce kapatılması gerekiyor” diye konuştu.

DÜNYADAKİ 100 TARİHİ ESER ARASINDA
Avcı, 1996 yılından beri verdikleri yoğun uğraş sonucu, Ani Ören Yeri’nin, dünyada korunması gereken 100 tarihi eser arasına sokulduğunu bildirdi.

Avcı, “Bize de önemli görevler düşüyor. Pahalı ve son derece riskli ve titiz olabilecek restorasyon çalışmaları yerine, minimal ve ucuz tedbirler alınabilir. Antik kentte ayakta kalabilen tarihi yapılar ve taşların korunma tedbirleriyle ömürleri uzatılabilir” diye konuştu.

ANADOLU’DA İLK TÜRK CAMİSİ
Kars’ın doğusunda, il merkezine 42 kilometre uzaklıkta Türkiye- Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehri’nin batısında bulunan Ocaklı (Ani) Köyü sınırları içindeki antik kent, İpek Yolu üzerinde ortaçağda kurulmuş, ünlü bir ticaret şehri olarak kayıtlarda geçiyor.

Yapılan araştırmalar, buradaki yerleşmenin kalkolitik çağa (M.Ö. 4000) değin uzandığını ortaya koyuyor.

Bagratlı Krallığı, Selçuklu, Gürcü, Moğol, Akkoyunlu ve Karakoyunlu hakimiyetlerinin görüldüğü antik kentte, 1534’ten sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti, 1878-1917 yılları arasında da Çarlık Rusyası’nın işgali, tarihi kaynaklarda yer alıyor.
Anadolu’da yapılan ilk Türk camisi Ebul Menucehr (1072)

Sasani, Arap, Ermeni ve Selçuklu mimari kalıntılarının kültür ve sanat etkisini taşıyan Ani Ören Yeri’nde, yine bir Selçuklu eseri olan Anadolu’da yapılan ilk Türk camisi Ebul Menucehr (1072) ayrı bir özellik taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-bin-yillik-kente-dinamit-tehdidi_18725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!