Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'6 Şiddetinde Depreme Dayanamayan Ev Var'

Çok sayıda konut yapımı hedefinin deprem riskinden kaynaklandığını belirten Başbakan Erdoğan, '6 şiddetindeki bir depreme bile dayanamayan konutlar va

Radikal
'6 Şiddetinde Depreme Dayanamayan Ev Var'

ok sayıda konut yapımı hedefinin deprem riskinden kaynaklandığını belirten Başbakan Erdoğan, '6 şiddetindeki bir depreme bile dayanamayan konutlar var' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konut yapımıyla ilgili iddialı hedefler koyduklarını belirterek "Bu yıl 100 bin konut dedik. Bunun tek bir nedeni şehirlerde konutların depreme dayanıklı olmaması. 6 şiddetindeki bir depreme bile dayanamayan konutlarımız var" diye konuştu.

Erdoğan 25 ve 28 Mart tarihlerinde Erzurum'un Aşkale ve Ilıca ilçelerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan konutların anahtar teslim törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, Tebrizcik Köyü'ndeki törende temsili olarak üç köy muhtarına konutlarını teslim etti. Vatandaşların modern ve çağdaş konutlara ulaşması ve tercih etmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:


'Zemin etütsüz bu işe girmeyin'
"Bakın şurada 20 yıl vadeyle bir riskin altına girdik. Biz görevimizi yapıyoruz. Bu yıl 100 bin konut dedik. Bunun tek bir nedeni şehirlerde konutların depreme dayanıklı olmaması. 6 şiddetindeki bir depreme bile dayanamayan konutlarımız var. Bu konutlarda insan yaşıyor. En şerefli varlık olan insana maalesef layık olduğu konutları yapma noktasında ne kontrol mekanizmaları samimi çalışıyor, ne de yüklenici firmaların bir kısmı bu hassasiyeti gösteriyor. Bunlardan müteahhit firmaları kastediyorum. Ben inşaat mühendisi değilim. Ama bir hassasiyetin işaretini veriyorum. Bir başbakan olarak, zemin etütlerini yapmadan inşaatta kaliteyi ortaya koymadan, bu işe girmeyin diyoruz."


Sistemin su kaçakları
İnşaat işleriyle ilgili olarak "Hâlâ sistemin su kaçağından istifade edenler var'' diye konuşan Başbakan Erdoğan, yüzde 40 ila yüzde 50 kırımlarla iş alanların olduğuna dikkati çekerek, ''Eliniz kolunuz bağlı, çözemiyorsunuz. Bundan sonra da bakıyorsunuz kenarından köşesinden bir şeyler gidiyor. 20 yıl önce temeli atılıp, bitirilemeyen tesisler varsa budur sebebi. Almışlar bitirememişlerdir. Şimdi hükümetimiz bunları temizliyor. Yeter ki önümüzdeki engelleri aşalım. Şurada kanun müsaade ettiği için 5.5 ayda bu işi bitirdik." diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, bu yıl 100 bin konut hedeflerini yineleyerek, yurt çapında yoğun bir şekilde temel atma ve konut teslim törenlerinin devam ettiğini belirtti.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen de Tebrizcik Köyü'ndeki törende, 8 ayda tamamlanması planlanan konutları 5.5 ayda bitirdiklerini belirterek, depremde binaların yıkılmasının nedenlerinin yeraltından kaynaklanmadığını, suçun yerüstündekilerden kaynaklandığını söyledi. Ergezen, araştırmalarda, kırsal kesimdeki binaların birçoğunun 6 şiddetindeki depreme dayanıklı olmadığını belirlediklerini anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-siddetinde-depreme-dayanamayan-ev-var_21299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!