Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

60 Yıllık Ağaçlar Hedef Tahtasında!

Ankara’da yol çalışmaları nedeniyle kesilen ağaçlar ve “belediyenin ithal ağaç dikmesi” tartışmaları henüz bitmemişken, Kumrular Sokak’taki 60 yıllık ağaçlar da hedef tahtasına kondu.

Evrensel Gazetesi/Müge TUZCUOĞLUnkara’da yol çalışmaları nedeniyle kesilen ağaçlar ve “belediyenin ithal ağaç dikmesi” tartışmaları henüz bitmemişken, Kumrular Sokak’taki 60 yıllık ağaçlar da hedef tahtasına kondu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 28 Şubat 2005’te aldığı bir kararla, tek yön trafik akışına sahip ve oldukça sakin olan Kumrular Sokak’ı; dolmuş ve otobüslerin güzergahına dahil etmişti. Düzenlemenin ardından Güven Park’tan kalkan dolmuş ve otobüsler nedeniyle, Kumrular Sokak, cadde işlevi görmeye başladı. Sokakta, yayalar için karşıdan karşıya geçme şansı kalmadı. Bölgede büyük bir gürültü kirliliği başlarken, sokak eski romantik ve doğal ortamından eser kalmadı.

Sokak değil cadde!
Trafik yoğunluğunun artmasının ardından yaşanan bir ilginç gelişme de “sokak” olan Kumrular’ın, köşelerine “Kumrular Caddesi” tabelalarının yerleştirilmesi oldu. Yılların sokağı olan Kumrular’ın, “cadde” olarak ilan edilmesi, endişe ve tepkiyle karşılandı.
Konuyla ilgili görüştüğümüz Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Sekreteri Baran Bozoğlu, kentteki mevcut ağaçların, çevre kirliliğini engelleyen, çıkan egzoz gazlarından kentlileri nefes aldırmaya yaradığını söyledi. Bozoğlu, katlı kavşak, yol genişletme çalışmaları ile bireysel otomobil kullanımının dayatılması ve belediye otobüslerinin eski olması nedeniyle havanın ciddi şekilde kirlendiğine dikkat çekerek, bunun önüne geçen etkenlerden birinin doğal bir arıtma yöntemi olan ağaçlar olduğunu dile getirdi. Kent merkezindeki bitki örtüsü ve ağaçların, çevre ve insan sağlığı açısından korunması hatta yeni ağaçlarla bitki örtüsünün Ankara’ya kazandırılması gerektiğini söyleyen Bozoğlu, kenti soğuk, beton görünümünden uzaklaştıran bu sokakta olası ağaç kesimlerinin, o sokağı öldürmek anlamına geleceğinin altını çizdi.

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak ise Koruma Kurulu’nun kararında “Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ekipler denetiminde ağaçların budanması yapılır” ibaresinin bulunduğunu belirterek, “Bu aslında teknik olarak doğru ancak Atatürk Bulvarı, Cinnah’taki ağaçların budama anlayışını çok iyi biliyoruz. Şekil budaması diye, ciddi bir katliam yapılıyor” dedi. Kolçak, bu nedenle sürekli tetikte ve tedirgin olduklarını dile getirerek, “Bu bölge, kendi içsel dingin yapısı içerisinde korunması ve taşıt trafiğinden gelecek tüm olumsuz etkilerden uzak tutulması gereken bir alandı. Buradaki sirkülasyonun tekrar gözden geçirilerek özellikle mahallenin kent dokusuna tarihsel ve doku katkısının göz ardı edilmemesini istiyoruz” diye konuştu.

Koruma altına alınmıştı
Kumrular Sokak, 1944 yılında oluşturulmuş ve Ankara kentini planlayan Jansen’e göre önemli bir aks olarak düşünülmüştü. Planda, Kolej bölgesinden başlayan Yüksel Caddesi-Atatürk Bulvarı-Güven Park-Kumrular Sokak’tan Maltepe-Anıttepe parkları ile Tandoğan Meydanı’na kadar uzanan alan, yeşil bir kuşak ve yaya yolu olarak tarif edilmişti. Ancak bugün bu plandan eser kalmazken, Ankaralılar için önemli anıların mekanı olan Kumrular Sokak da yeni trafik düzenlemesinin ardından tehlike altında.

Ayrıca, Kumrular Sokak’taki ve sokağın bitişiğindeki Saraçoğlu Mahallesi’ndeki çınar, kestane ve diğer yeşil doku, Ankara Koruma Kurulu’nun 2 Mart 1993 tarih, 2877 sayılı kararı ile tescil edilip, koruma altına alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/60-yillik-agaclar-hedef-tahtasinda_49845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!