Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

65 Gölün Yarısı Kurudu

Türkiye’de 20. yüzyıl boyunca 1 milyon 300 bin hektarlık göl ve sulak alan kurutularak kaybedildi. Bu süreçten en büyük zararı Göller Bölgesi gördü. Bölgedeki toplam 65 gölün 30’dan fazlası bugün kurumuş durumda. Antalya’daki Karagöl, Girdev, Müren, Küçük Göl, Manay, Gölcük, Genceli, Keklicek gölleri tamamen susuz.

Cumhuriyet GazetesiTürkiye’de 20. yüzyıl boyunca 1 milyon 300 bin hektarlık göl ve sulak alan kurutularak kaybedildi. Bu süreçten en büyük zararı Göller Bölgesi gördü. Bölgedeki toplam 65 gölün 30’dan fazlası bugün kurumuş durumda. Antalya’daki Karagöl, Girdev, Müren, Küçük Göl, Manay, Gölcük, Genceli, Keklicek gölleri tamamen susuz. Yamansaz Gölü’nün ise yarısı susuz ve bu alanda hızla dev binalar yükselmeye devam ediyor. Aynı şekilde Çakal Göl’ün yarısı, Karadayı-Boğazak sazlıkları ise tamamen susuz durumda.

Antalya’daki sorun, Burdur, Isparta, KonyaHata ve Afyonkarahisar için de geçerli. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, “Gölleri Geri Kazanma Kanunu” ıkarılması gerektiğini söyledi. Göl alanında tarım yapan üreticilere alternatif geçim kaynakları bulunması önerisini de getiren Gündüz, “Biz susuzluk sorununa seyirci olmak istemiyoruz. Her geçen yıl azalan üretim, yiyecek azlığı ve yükselen gıda fiyatları konusunda herkes görev almalı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/65-golun-yarisi-kurudu_61674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!