Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

7 Bin Yıllık Mardin Evleri Bakımsızlıktan Yıkılıyor

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, “Mardin genelinde şu ana kadar 200’e yakın evi tespit ettik. Bunların tamamı bakıma muhtaç evler. Bi

Zamanb>Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, “Mardin genelinde şu ana kadar 200’e yakın evi tespit ettik. Bunların tamamı bakıma muhtaç evler. Birçok ev bakımsızlıktan yıkılmış durumda.” dedi.

Mardin’in 7 bin yıllık tarihi evleri bakımsızlıktan yıkılıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin evlerinin tek tek yıkılmaya başlaması ev sahiplerini endişelendiriyor. 2004 yılında UNESCO’ya girmek için hazırlanan Mardin’de yıkılan evlere kimsenin sahip çıkmaması tepkilere sebep oluyor. Mardin’in özellikle Şehidiye ve Teker mahallelerindeki evlerin yıkılması mahalle sakinlerini korkutuyor.

Kültür Turizm Derneği Başkanı mimar Şeyhmus Dinçel, yığma binalardan oluşan Mardin taş evlerinin iki büyük sorunla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bunlardan biri izolasyon yetersizliğinden dolayı sızan sular, ikincisi de düzenli bakım yapılmaması.” dedi. Dinçel, “Taş binaların kendine has bir harcı var. Binaya beton bulaştırdığınız takdirde taşlarda oynama ve bozulma oluşuyor. Mardin genelinde birçok tarihi boş bina bulunuyor, bunların acil olarak bakıma alınması gerekiyor. Aksi takdirde 7 bin yıllık tarihi evler, bir süre sonra harabe evler olarak karşımıza çıkar.” diye konuştu.

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ ise, UNESCO’ya girmeye hazırlanan Mardin’de 7 bin yıllık tarihi binaların bakımsızlıktan yıkılmasının bir kültür şehrine yakışmadığını kaydetti. Altındağ, “Mardin genelinde şu ana kadar 200’e yakın evi tespit ettik. Bunların tamamı bakıma muhtaç evler. Birçok ev bakımsızlıktan yıkılmış durumda. Bu da diğer tarihi evleri olumsuz etkiliyor. Çünkü evler birbirine bitişik. Bundan dolayı yıkılan evler diğer evleri de etkiliyor.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-bin-yillik-mardin-evleri-bakimsizliktan-yikiliyor_6858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!