Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

7 Yılda 140 Trilyonluk Yatırım Yaptılar

KOSGEB'in 7 yıllık KOBİ Teşvik istatistiğine göre bu dönemde kullanılan kredilerin yüzde 70'i yatırıma döndü. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi

Sabahb>KOSGEB'in 7 yıllık KOBİ Teşvik istatistiğine göre bu dönemde kullanılan kredilerin yüzde 70'i yatırıma döndü.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Nisan sonunda yayınladığı 'KOBİ Teşvik İstatistiği' 7 yılda küçük ve orta ölçekli işletmelerin aldığı kredilerin yaklaşık yüzde 70 ile yatırım yaptıklarını ortaya koydu. Son 7 yılda 6 bin 739 adet teşvik belgesi alan KOBİ'ler toplam 201 trilyon 68 milyar kredi kullandılar. Söz konusu kredinin 61.4 trilyon liralık bölümü işletme kredisi, yaklaşık 140 trilyonluk bölümü de yatırım kredisi kapsamında alındı. Çok kesin olmamakla birlikte sayılarının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen küçük ve orta ölçekli işletmeler toplam ihracatın yaklaşık yüzde 10'unu ellerinde tutuyorlar. İmalat sanayinin yüzde 98'lik bölümünün KOBİ'lerin elinde olması Türk sanayi için küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemini de ortaya koyuyor.

KOSGEB'in teşvik istatistiği de bu anlamda daha da özel bir önem taşıyor. Buna göre bölgesel bazda teşvik belgeleri incelendiğinde İç Anadolu Bölgesi'ndeki KOBİ'lerin son 7 yıldır açık ara öne çıktığı görülüyor. Aslında istatistikler küçük ve orta ölçekli şirketlerin 2001 yılında yaşanan ağır krizin ardından teşvik bakımından da nasıl fakirleştiğini ortaya koyuyor. 1997'den itibaren teşvik belgelerine bakıldığında o yıl bin 550 olan bu sayı 1999 yılında bin 695 ile zirve yapmış durumda. 2000 yılında bin 229 olan teşvik belgesi sayısı 2001 yılına geldiğinde bir anda 246'ya iniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-yilda-140-trilyonluk-yatirim-yaptilar_11699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!